2 brexit

Boris Johnson to vzdal. Britským premiérem být nechce

, , NOVÉ

Témata: , ,

Boris Johnson se nechce ucházet o funkci předsedy Konzervativní strany, tedy ani o křeslo britského premiéra. Bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za odchod z Evropské unie byl přitom považován za jednoho z adeptů a favoritů. O funkci premiéra Velké Británie se tak bude ucházet například nynější ministr spravedlnosti Michael Gove nebo ministryně vnitra Theresa Mayová. Dnes v poledne britského času (13:00 SELČ) se kandidátka uzavřela.

Boris Johnson své rozhodnutí uveřejnil před polednem místního času. Během tiskové konference, kterou média považovala za příležitost, kdy oznámí svou kandidaturu, řekl přesný opak. Johnson se mimo jiné nechal slyšet, že nevěří, že by mohl zemi poskytnout potřebné vůdcovství a sjednotit zastánce a odpůrce Evropské unie. Podle Johnsona musí nový premiér sjednotit Konzervativní stranu i zemi a zaručit Británii její výsadní postavení ve světě. „Po konzultacích s mými kolegy a s ohledem na okolnosti v parlamentu jsem dospěl k závěru, že touto osobou být nemůžu,“ prohlásil. Dodal, že si přeje takovou vládu, která bude spravedlivá a která bude investovat do rozvoje mladých lidí.

To Michael Gove, který dosud stál za Johnsonem, zase na funkci předsedy Konzervativní strany překvapivě kandiduje. Oznámil to nečekaně a to ještě před prohlášením Johnsona. Gove uvedl, že si neochotně musel uvědomit, že Johnson v nynější situaci není schopný zemi vést. „Opakovaně jsem prohlásil, že nechci být premiérem. Ale události od minulého čtvrtka na mě vážně dolehly,“ řekl Gove. „Respektuji a oceňuji všechny kandidáty na vedení. Obzvláště jsem pak chtěl pomoci vybudovat tým, který bude stát za Borisem Johnsonem, aby nás politik, který vyzýval k odchodu z Evropské unie, mohl vést k lepší budoucnosti. Neochotně jsem si ale uvědomil, že Boris nemůže poskytnout takové vedení a sestavit takový tým, který by zvládl nadcházející úkoly,“ dodal.

Krátce po Goveově oznámení učinily stejný krok i náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová a ministryně vnitra Theresa Mayová. Již dříve kandidaturu ohlásili ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb a někdejší ministr obrany Liam Fox. Konzervativce čeká volba nového předsedy strany, který na podzim v čele vlády nahradí odcházejícího premiéra Davida Camerona.

´Nápady´ Goveovy manželky

Překvapivou kandidaturu Gove oznámil jen krátce poté, co ve středu očividně nedopatřením unikl na veřejnost e-mail od jeho ženy Sarah Vineové. Ta v dopise nazvaném „Nápady“ instruovala svého manžela, aby k Johnsonovi byl tvrdý a vymohl si od něj příslib funkce ještě předtím, než ho podpoří. „Podrobnosti mohou být dohodnuty později, ale bez něj (příslibu) nebudeš mít žádné páky,“ radila Vineová. Také svého manžela upozornila na to, že Johnsona nemají v oblibě šéfredaktor listu Daily Mail a mediální magnát Rupert Murdoch, kterému patří konzervativní deník The Times.

List The Guardian v komentáři napsal, že e-mail je dalším z důkazů o prohnilosti britské politiky. Také se pozastavuje nad tím, jak Vineová se svým mužem jedná. V úvahu podle deníku přicházejí dvě možnosti, buď se Gove nyní probral z dvacetiletého spánku a v životě neslyšel o věcech, jako je parlament, nebo ho manželka prostě považuje za úplného idiota.

Čtěte také: Co plánuje Johnson po brexitu? Migranty bez angličtiny nepustí

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.