Teror v Paříži změnil Ameriku: už nechce přijímat Syřany

Americká válka o syrské uprchlíky

Teror v Paříži změnil Ameriku: už nechce přijímat SyřanyTÝDENÍK ECHO
Snímek z 13. listopadu v Paříži po útoku na klub Bataclan. Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Pokud vám připadá, že zpráva, že nejméně dva z pařížských atentátníků zřejmě pronikli do Evropy vydávajíce se za syrské uprchlíky, vyvolala nesmyslnou hysterii, pak jste nedávali pozor na to, co se dělo ve Spojených státech.

Krveprolití v Paříži vzbudilo nejen pozornost, ale i projevy ohrožení, z nichž je zřejmé, že Američané nedoceňují rozdíl mezi jejich a evropskou situací. Teoreticky by Islámský stát i jiné teroristické organizace v USA jistě rády udeřily. Ale to nebezpečí je malé a v posledním roce se nijak nezměnilo. Amerika je jeden stát, po 11. září 2001 byly zbourány byrokratické zdi, které bránily jednotlivým bezpečnostním složkám „pospojovat tečky“ mezi roztroušenými informacemi, zatímco evropské rozvědky si předávají informace jen ztuha.

Situace, že by teroristé byli v belgickém Molenbeeku, pár set kilometrů od Paříže, zcela skryti před francouzskou rozvědkou, v USA těžko může nastat. A za poslední rok se situace nijak dramaticky nezměnila, protože na USA se nevalí žádná uprchlická vlna. Do letadla se uprchlíci nedostanou tak snadno jako na Leros.

Když prezident Obama v září oznámil záměr přesídlit v průběhu následujícího roku deset tisíc uprchlíků, názory Američanů byly podle průzkumů sice rozpačité (podle jednoho to podporovalo 39 %, podle jiného 55 %), ale nevzbudilo to žádné pozdvižení. Po 13. listopadu bylo najednou všechno jinak.

Guvernéři jednotlivých států začali houfně oznamovat, že jsou proti tomu, aby byli na jejich území přesídlováni uprchlíci ze Sýrie. Dnes už je jich nejméně 31. Republikáni předložili v Kongresu zákon, který má přesidlování uprchlíků pozastavit. Jednotliví politici přicházeli s variantami tohoto požadavku – přesidlování zrušit úplně, přesidlovat jen křesťany a podobně. A v médiích, v projevech prezidentských kandidátů a na sociálních sítích se rozhořela válka názorů o to, co je správné a americké. Celý spor se ovšem nevynořil zčistajasna, nese stopy událostí posledních měsíců a let, jež s uprchlíky souvisejí nepřímo.

Na straně odpůrců uprchlíků jako obvykle všechny zastínil Donald Trump. Podrobný pohled na jeho výroky je dobrou ukázkou, jak tento demagogický populista a vedoucí republikánský kandidát na prezidenta operuje.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články