Norka požádala v Polsku o azyl, Barnevernet jí chtěl sebrat dceru
Barnevernet je kontroverzní i pro Nory
- red,
Rodilá Norka Silje Garmová utekla před norskou sociální službou Barnevernet do Polska, kde požádala o azyl. Donutil ji k tomu strach, že ji úřad připraví i o druhé dítě. Očekává se, že přibude osob, které požádají polské úřady o ochranu kvůli Barnevernetu. Píše o tom Nasz Dziennik.
Přestože Norové mohou zůstat v Polsku prakticky bez omezení, Oslo může požádat o vydání osmiměsíční dcery Eiry. Silje Garmová se v Polsku sice nechce skrývat před norskými úřady, ale bojovat za svá práva, důstojnost a pověst.
Většina intervencí Barnevernetu je vůči chudým z nižších sociálních vrstev, nebo vůči přistěhovalcům. Ale Garmová je vzdělaná, vydělávající žena, která je dobře znalá norského práva a reálií.
Ženě již byla odebrána její starší dcera Frøya, které je dnes 12 let. Garmová byla Barnevernetem bez dalšího vyšetřování obviněna, že údajně nadužívala analgetika. Následovalo obvinění z „chaotického životního stylu“ a chronické únavy.
Přesto jak v Norsku, tak ani v Polsku žádný lékař neprokázal, že by Garmová měla být pod vlivem léků proti bolesti. Nicméně ženě, která měla údajně vést chaotický životní styl, se podařilo uniknout ze speciálního centra pro mladé matky a posléze i z Norska, zorganizovat si svůj život v cizí zemi, shromažďovat důkazy, dokumenty a vést rozsáhlou korespondenci, zatímco se stále stará o své malé dítě.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
S norskou sociální službou má své neblahé zkušenosti i Češka Eva Michaláková. Norská sociální služba odebrala na jaře 2011 české matce a otci dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání.
To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními neuspěla.