Zemřel dědeček Michalákových. Norové umírajícímu neumožnili kontakt s vnuky

Kauza bratrů Michalákových

Zemřel dědeček Michalákových. Norové umírajícímu neumožnili kontakt s vnukyAKTUALIZOVÁNO
Jiří Pavelka Foto:

Foto: Printscreen YouTube

2
Domov
Sdílet:

Dědeček vnuků Michalákových Jiří Pavelka v sobotu po těžké nemoci zemřel. Umírající Pavelka a jeho rodina se usilovně, ale marně pokoušeli spojit s vnuky Denisem a Davidem aspoň po internetu. Norský úřad Barnevern komunikaci s českou stranou opakovaně protahoval.

O úmrtí Jiřího Pavelky informoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) i petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

Pavelka se v posledních měsících pokoušel se svými vnuky usilovně spojit alespoň přes Skype, ani to však norské úřady neumožnily.

Petiční výbor na podporu rodiny, přátel a podporovatel v neděli vydal tiskovou zprávu, v níž kritizuje postup jak norských úřadů, tak českého velvyslanectví v Norsku. „Norský Barnevern v Nedre Eiker navenek souhlasil se spojením pana Pavelky s vnuky, ale vše zdržoval. Pracovníci české ambasády odmítli ověřit předání zpráv dětem a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek nepovažoval za důležité se věcí osobně zabývat. Jako jediný na prosby rodiny reagoval ministr Jan Chvojka, který intervenoval u norské ministryně Solveig Horne,“ uvedl výbor.

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se kauzou dlouhodobě zabývá, je na postup českého ministerstva zahraničí rozzlobená. Požadovala totiž, aby české velvyslanectví ověřilo, zda se skutečně informace od rodiny k chlapcům Denisovi a Davidovi dostávají.

„Naši velvyslanci a konzulka tam vždy jen zavolali, ale šéfka úřadu Barnevern jen vzkazovala něco, co nikdo neověřil. Třeba, že kluci nechtějí dědečka vidět. Nezjistili vůbec nic. Hlavně paní konzulka nevyužila možnosti, kterou ze zákona má, tedy vyjet za občany, ověřit stav chlapců a zjistit, jestli jim byly vzkazy z české strany předány,“ sdělila deníku Echo24 poslankyně.

Chalánkové také vadilo, že s ní odmítal jednat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), s nímž se, zejména v uplynulém týdnu, pokoušela domlouvat schůzky. „Oslovila jsem norskou velvyslankyni v České republice a psala jsem také panu Zaorálkovi. Nepovažoval za přínosné sejít se osobně s tím, že neví, co bychom spolu probírali,“ dodala Chalánková.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v sobotu večer redakci nebral telefon, tiskové oddělení pak odkázalo pouze na tiskovou zprávu zkraje týdne, prostřednictvím které resort reagoval na předchozí kritiku poslankyně Chalánkové.

„V posledních týdnech proběhla řada telefonických a e-mailových kontaktů. MZV může potvrdit, že předání dopisu bylo zajištěno. Zastupitelský úřad ČR v Norsku ověřil, že dopis byl odeslán a že oba chlapci ho společně s fotografiemi obdrželi. Barnevernet sám v reakci na poslední komunikaci se ZÚ Oslo nabídl zajištění doručení fotografií a zpráv od dědečka chlapcům, což bylo zástupcům paní Michalákové potvrzeno. MZV se zástupci paní Michalákové i s norskými orgány komunikuje denně,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

Podle resortu zahraničí si sami chlapci komunikaci se svou rodinou nepřejí a ministerstvo chce jejich zájmy respektovat. „Při poskytování konzulární pomoci mladistvým jsou MZV a příslušné zastupitelské úřady limitovány právem přijímajícího státu a zásadou nejlepšího zájmu dítěte – vzhledem k věku obou chlapců je potřeba brát v úvahu jejich vůli (tak to ukládá mj. Úmluva o právech dítěte). Norské úřady odpovědné za pěstounskou péči s chlapci o kontaktu s dědečkem hovořily, chlapci si ho ale nepřejí. Tvrzení, že chlapci jsou v tomto ohledu negativně ovlivněni pěstounskou rodinou, jsou pouhé ničím nepodložené spekulace,“ sdělilo ministerstvo v tiskové zprávě.

„Ministerstvo zahraničí má informace zprostředkované od úřadu Barnevern, ale je prokázáno, že ten dlouhodobě opakovaně lže. Sama jsem na tom úřadě byla, a tak vím, jak to tam vypadá. Domnívám se, že ministerstvo nedostatečně vysvětlilo chlapcům a úřadu situaci, tedy, že dědeček umírá,“ řekla deníku Echo24 Chalánková.

Norská sociální služba odebrala na jaře 2011 české matce a otci dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními neuspěla.

Čtěte také: Michaláková podala stížnost na Norsko k soudu pro lidská práva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články