Porošenko: Jaderné zbraně nechceme, bylo by to neodpovědné

Porošenko v Austrálii

Porošenko: Jaderné zbraně nechceme, bylo by to neodpovědnéNOVÉ
Petro Porošenko Foto: FOTO: Youtube printscreen
1
Svět

Ukrajina nemá zájem stát se jadernou mocností, protože jaderný potenciál patří do minulého století. Během návštěvy Austrálie to dnes místním novinářům řekl prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

Bezjaderný status Ukrajině ukládá takzvané budapešťské memorandum z roku 1994, v němž se Kyjev vzdal jaderných zbraní výměnou za mezinárodní záruky své bezpečnosti.

"Bylo by to absolutně neodpovědné," odpověděl Porošenko na otázku, zda země stojí o jadernou výzbroj. "Věřte, že posílení bezpečnosti ve 21. století nezaručuje jaderný potenciál. Je to technologie 20. století. Vítězství nad agresorem spíš zaručí jednota ukrajinského národa," řekl prezident.

Čtěte také: Hollande se neplánovaně stavil za Putinem. Jednali na letišti

Budapešťské memorandum podepsali nejvyšší představitele USA, Británie a Ruska. Signatáři se tehdy zavázali mimo jiné respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic. Tento závazek podle Kyjeva i podle západních států Rusko hrubě porušilo anexí ukrajinského Krymu a podporou vzpoury východoukrajinských radikálů.

Kyjev po svržení dřívějšího proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče hledá bezpečnostní záruky na Západě. Nová ukrajinská vláda zařadila do svého programu závazek zrušení neutrality s cílem stát se členským státem Severoatlantické aliance.