Zmatek kolem parkovacích zón. Zaplatí Pražané už od zítra pokuty?

Zmatek kolem parkovacích zón. Zaplatí Pražané už od zítra pokuty?AKTUALIZOVÁNO
Domov

Parkovací zóny na Praze 5 a 6

Michaela Cápová

Ve vybraných ulicích Prahy 5 a 6 začnou od zítra platit parkovací zóny. Většina z Pražanů, kterých se týkají modré zóny, si však registrace opravňující k parkování ještě nevyzvedla, a to i přesto, že jim od středy hrozí pokuty. Pražský magistrát totiž upozorňuje, že občané rozhodně nemohou očekávat žádné úlevy.

„Dosáhli jsme hranice 14 tisíc rezidentů, kteří si vyzvedli registrace. Zájem se postupně zvyšuje. Navštěvuje nás i přes 900 občanů denně,“ uvedl pro server ECHO24 tiskový mluvčí za Prahu 6 Martin Churavý. Podle odhadů by se však celkový počet parkovacích oprávnění v této městské části měl pohybovat mezi 25 a 30 tisíc. 14 tisíc vydaných registrací tedy představuje zhruba 50 %.

Praha 6 proto vyšla obyvatelům vstříc a přistoupila k rozšíření otevírací doby výdejny parkovacích oprávnění. Občané si registrace mohou mimořádně vyzvednout do pozdních večerních hodin a ti, kteří se vrací z dovolené, dokonce i o nadcházejícím víkendu.

To Praha 5 po vzoru Prahy 6 prodloužení otevírací doby výdejny neplánuje. Jak sdělila serveru ECHO24 tisková mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová, o registrace není zájem. „U nás se parkovací registrace týkají až 35 tisíc občanů a podnikatelů. Dosud si jich registrace vyzvedlo jen 5 500. Lidé nechodí, na výdejně parkovacích oprávnění se netvoří žádné fronty,“ dodala Šmídová.

Setkají se lidé se shovívavostí?

Náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek si nezájem Pražanů vysvětluje dvěma důvody „Podle mého názoru je za tím kombinace prázdninového faktoru, tedy že jsou lidé na dovolených a mají jiné starosti, s českou tradicí nechávat vše na poslední chvíli. Já bydlím na Praze 6, oprávnění už jsem si vyzvedl, vše bylo hotové za tři minuty,“ podotkl pro ECHO24.

Dolínek současně upozornil, že lidé bez platných parkovacích registrací budou od středy nemilosrdně pokutováni. „V zónách již nebude parkovací oprávnění kontrolovat městská policie, ale speciální auto, které bude scanovat SPZ. Vše se okamžitě přenáší do systému, takže zde pro shovívavost nebude ani prostor,“ dodal.

Jeho vyjádření je přitom v rozporu se slovy starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, který v rozhovoru pro Lidové noviny uklidňoval, že občané mohou v případě pokutování očekávat určitou benevolenci právě proto, že Praha najíždí na nový systém. „Auto posílá data k vyhodnocení městské policii a já si myslím, že strážníci sami – protože i pro ně to bude něco nového – budou ze začátku benevolentní,“ dodal starosta Prahy 6.

Městská policie ale avizuje, že její dozor nad zónami placeného parkování bude jen doplňkový. „Zásadní dohled v nově zřízených zónách bude prováděn pomocí auta s kamerovým systémem, které však neprovozuje Městská policie Praha, ale smluvní partner správce komunikace,“ sdělil serveru ECHO24 tiskový mluvčí pražské policie Jan Čihák. Městská policie však bude v okamžiku, kdy dojde ke zprovoznění placených zón, řešit případná přestupková jednání domluvou, pokutou, nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu. Čihák také podotkl, že podle informací policie bude trvat několik dnů, než bude dopravní značení uvedeno do platného stavu.

Roční sazba za tzv. rezidenční parkování činí 1 200 Kč za jedno auto. Druhé auto vyjde na dvanáct tisíc korun, pokud ho má obyvatel napsané na sebe. Starosta Prahy 6 Kolář proto lidem radí, aby druhé auto přepsali na manželku nebo dceru, protože pak za něj budou platit stejnou sazbu jako za první vůz. V případě, že si lidé v místě bydliště nemohou nebo nechtějí nahlásit trvalé bydliště, budou platit tzv. abonentní parkování. To činí 12 tisíc korun za první auto a 24 tisíc za druhé.

Čtěte také:

V Praze končí parkovací lístky a karty. Platby budou elektronické

Auta zmizí. Co bude s Malostranským náměstím dál, město neví

Související články