Auta zmizí. Co bude s Malostranským náměstím dál, město neví

JAK BUDE VYPADAT MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ

Auta zmizí. Co bude s Malostranským náměstím dál, město nevíNOVÉ
Parkoviště z Malostranského náměstí zmizí už od prázdnin. Náměstkyně primátorky Petra Kolínská chce, aby náměstí sloužilo především lidem - navrhuje bleší trhy, tančírnu nebo divadlo pro děti. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Rada hlavního města na úterním zasedání neprojednala, co se bude dál dít s Malostranským náměstím, protože bod byl z jednání stažen. Město vypovědělo smlouvu provozovateli parkoviště a od začátku prázdnin z něj zmizí auta. Co ale bude s náměstím dál, zatím vedení Prahy neví. Náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) chce, aby to na náměstí žilo podobně jako třeba na piazzetě Národního divadla, konkrétní akce ale zatím naplánované nejsou a revitalizace náměstí se v nejbližší době konat nebude.

Proti rozhodnutí byla řada poslanců, kteří parkoviště využívali. Podle poslance za TOP 09 Jiřího Koubka je dobře, že se na náměstí parkovat nebude, postup města je podle něj ale nekoncepční. „Pokud se to řeší ad hoc, je to špatně,“ říká Koubek, podle kterého má náměstí obrovský potenciál.

„Na začátku července tam skončí parkoviště. Nejprve přijde rychlá a levná obnova, budou potřeba úpravy a byla bych ráda, kdyby od poloviny července začalo náměstí žít. Představuju si to podobně jako na piazzetě Národního divadla nebo na Šesťáku v Dejvicích. Zároveň připravujeme zásadní rekonstrukci celého náměstí,“ uvedla v úterý Kolínská, která nechala bod z jednání Rady stáhnout, protože má na příští pondělí sjednanou schůzku se spolky a živnostníky z okolí náměstí. Představuje si, že na náměstí se budou konat tančírny, bleší trh, divadlo pro děti nebo sousedské snídaně a večeře.

Na to, že k přelomové změně má dojít přibližně za dva týdny, to ale není příliš konkrétní plán. „Přijde mi šílená myšlenka, že 1. července zmizí auta, ale Praha neví, co tam bude,“ uvedl pro server ECHO24 poslanec Koubek (TOP 09), který patří k té skupině poslanců, kteří jezdí na jednání především městskou hromadnou dopravou a auta podle něj nemají na Malostranském náměstí, co dělat. Postup vedení hlavního města se mu ale nelíbí a označil ho za koncepční. „Náměstí má obrovský potenciál a mělo by se na něm vymyslet něco, co bude chloubou Malé Strany, něco, na co mohou být Pražané hrdí,“ myslí si Koubek.

Snahy náměstkyně Kolínské

Smlouvu s provozovatelem parkoviště vypověděla Praha na začátku dubna. Od té doby běžela tříměsíční výpovědní lhůta, která končí 30. června. Potom se prostor vyprázdní. Dalším osudem náměstí se budou radní zabývat na jednání příští úterý. Předtím ještě proběhne avizovaná schůzka se zúčastněnými subjekty.

Podle návrhu Kolínské by náměstí mělo sloužit jako „prostředí sociální a společenské interakce“. Náměstkyně by ráda, aby se na náměstí konaly různé kulturní akce, aby také vznikla mobilní kavárna a aby místo lákalo jak turisty, tak místní obyvatele. Podle Koubka je to ale řešení ad hoc. „Obávám se, že 1. července to bude špinavé náměstí bez aut, pak se to uklidí a bude to prázdné nevzhledné náměstí bez aut. Musí se vymyslet, co se s tím náměstím udělá, ale pokud to radní vymýšlí ad hoc, tak je ta koncepce špatná,“ uvedl Koubek.

Kolínská, která ale do funkce náměstkyně po obnovení staronové koalice relativně nedávno, se snaží situaci nějak vyřešit, což kvituje i Koubek. „Nevyčítám to paní Kolínské, která je tam krátce a snaží se něco udělat. Ale ukazuje se, že takhle se Praha řešit nemá,“ dodal Koubek, podle kterého mělo být náměstí vyklizeno a hned po prázdninách měla začít celková revitalizace.

Nalákaní Pražané

Město ale přitom alespoň skrz média slibovalo daleko lepší budoucnost jednoho z turisty nejvyhledávanějších pražských náměstí. Vloni v září totiž proběhla architektonická soutěž, ve které byl vybrán návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Zveřejněná realizace ukazovala, jak krásné by náměstí mohlo bez aut být a jak by vynikla architektura okolních domů, kostelů a paláců.

Ta je ale zatím reálně v nedohlednu. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace. Tu pak následně musí projednat a schválit pražští radní. Pražané tak před sebou nemají žádný konkrétní projekt ani žádný termín, kdy se na nové podobě náměstí začne dělat. To na začátku dubna potvrdil také tiskový mluvčí magistrátu Vít Hoffman. „Přesný termín, kdy by mohla začít rekonstrukce nebo revitalizace, mi zatím není znám,“ uvedl pro Českou televizi Hofman.

Zatím je jasné, že až auta zmizí, náměstí bude vyčištěno a v rámci údržby také lehce opraveno. Podle návrhu by mělo zmizet vodorovné dopravní značení, měla by být doplněna dlažba, vyrovnány výmoly a hrboly a opraveny spáry. Zmizí podle všeho také stávající stánky a jejich po povrchu vedené přípojky. Na dolním stupňovitém obrubníku u tramvajové zastávky by také mohlo vzniknout nějaké provizorní sezení.

Parkoviště není jen pro poslance

Zrušení parkoviště se asi nejméně líbilo poslancům, kteří jej využívají. Řada z nich rozhodnutí kritizovala. Mezi největší kritiky patřili poslanci František Laudát (TOP 09) a Roman Váňa (ČSSD), ale i další poslanci. Váňa například pro server Aktuálně.cz uvedl, že parkoviště poslanci potřebují a že je náměstí s auty „hezčí, smysluplnější, živější“ a že mu prázdné bez aut bude připadat „ošklivější, nelidské“. Velká část z nich vzala rozhodnutí smířlivě.

„Značně to zkomplikuje pracovní život každého, kdo dojíždí nejen do sněmovny. Chápu to celé trochu jako škodolibý zlý úmysl, neboť to nikomu nijak moc nepomůže a parkovacích míst v centru Prahy ubude. Tleskají tomu ale určitě provozovatelé ostatních placených parkovišť, kteří se mohou těšit na větší zisky,“ uvedl pro Lidovky.cz poslanec za ODS Petr Bendl. Někteří také navrhovali, aby se na náměstí vrátil pomník maršála Radeckého, když tam nemůže být parkoviště.

Jak ale uvedl Koubek, parkoviště nevyužívali jen poslanci, na jejichž kritiku se zaměřila především média. „Dnes je poslanecký týden, to znamená, že poslanci jsou ve svých krajích. Běžte se tam podívat a uvidíte, že parkoviště je plné, a to bez ohledu na to, zda zasedá Sněmovna nebo ne,“ uvedl Koubek, podle kterého parkoviště využívají i běžní občané. „Nevyužívají to rezidenti, ale občané, pro které je Malostranské náměstí cíl. A vyplatí se jim to zaplatit. Není to ideální, ale Pražané ho rádi využívají,“ myslí si Koubek.

Změnu na Malostranském náměstí si na městu vynutili obyvatelé, kterým se současný vzhled náměstí nelíbí. Nesouhlasili hlavně s tím, že starobylé místo pod Pražským hradem slouží právě jako parkoviště a místní dokonce sepsali petici, pod kterou sebrali na pět tisíc podpisů.

Čtěte také: Poslanci budou smutní, přijdou o parkoviště na Malostranském náměstí

Radecký, kolotoč i skleník. Vize architektů pro Malou Stranu

Takhle má vypadat Malostranské náměstí. Kašna a bez aut

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články