Pád krále exekutorů: kolik lidských tragédií má na svědomí
Stovky stížností a údajná zpronevěra
Na praktiky přerovského exekutora Tomáše Vrány přezdívaného „král exekutorů“ si za jeho působení v úřadě stěžovaly stovky lidí. Jen za poslední tři roky ministerstvo spravedlnosti eviduje 460 stížností. Na Vránu mířila také řada výtek a kárných žalob. I přes neustálé problémy se ho však (kromě půlmilionové pokuty) žádný větší postih nedotkl. Teď se zřejmě po 15 letech karta obrací. Dosluhující šéf exekutorského úřadu s kontroverzní pověstí čelí podezření ze zpronevěry – nové vedení mu nechalo zablokovat účty a podalo na něj trestní oznámení. Za zpronevěru hrozí až 10 vězení. Vrána obvinění odmítá.
„V roce 2015 evidovalo ministerstvo spravedlnosti cca 150 stížností na postup exekutora Tomáše Vrány, v roce 2014 bylo stížností podáno cca 230 a v roce 2013 ministerstvo obdrželo cca 80 stížností,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí resortu Tereza Schejbalová.
„Tomáši Vránovi bylo uděleno 10 výtek, čtyři upozornění na nesprávnost postupu a panem ministrem byla podána jedna kárná žaloba,“ dodala mluvčí. Ministrovi Robertu Pelikánovi (za ANO) došla trpělivost s třiapadesátiletým exekutorem loni v květnu.
Předcházela tomu pokuta půl milionu korun za to, že odmítl kontrole zpřístupnit elektronický systém. Celkový počet stížnosti za jeho působení na přerovském úřadě není pak ministerstvo podle Schejbalové schopno dodat.
Čtěte také: Konec exekutora Vrány: podlehl tlaku a rezignoval
Vrána měl vyvést z úřadu miliony korun
Jen několik týdnů před ukončením angažmá Vrány v čele úřadu na něj a na další dva lidi podalo nové vedení trestní oznámení. Podle jeho nástupce Lukáše Jíchy se měl dlouholetý exekutor pokusit vyvést 3,4 milionu korun. Peníze určené na provoz úřady měly podle Jíchy putovat na zahraniční účet společnosti C.M.B. CZ Facility, finanční transakci měl pak provést ředitel úřadu Jiří Bílek za dohledu advokáta Jiřího Jančury.
Jícha nechal Vránovi zablokovat všechny bankovní účty a podal trestní oznámení. V pátek pak v prohlášení uvedl, že se mělo jednat až o 300 milionů korun. Vrána obvinění ze zpronevěry už ve středu označil za lež.
Exekutorská komora provedla ohledně podezřelých finančních transakcí mimořádnou kontrolu. „Jsme událostmi tohoto týdne vážně znepokojeni. Spor soudního exekutora Tomáše Vrány s jeho zaměstnanci vrhá na celou exekutorskou obec velmi negativní světlo, které bohužel dopadá na všechny kolegy. Chování obou stran sporu je přinejmenším porušením etických pravidel,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.
Podle resortu Roberta Pelikána (za ANO) je i přes šetření komory a sporům mezi pracovníky běžný chod úřadu zajištěn. „Započatá exekuční řízení probíhají nadále zcela standardně, práva účastníků řízení nejsou nijak narušena. Účet pro vymožená plnění je stále aktivní. Věříme, že s novým vedením přerovského úřadu bude obnovení důvěry pokračovat,“ doplnilo ministerstvo.
Proti Vránovi se bouří lidé na sítích
Na sociálních sítích se ohledně exekutora Vrány začaly vést bouřlivé diskuze. Lidé o něm mluví jako o „lidské hyeně“ a kritika jde i na samotný exekutorský úřad. „Je to ostuda tohoto úřadu a dal mu nálepku maximální nedůvěry ve spravedlnost a poctivost,“ komentuje na Facebooku jeden z uživatelů.
Záležitost na Facebooku komentoval také zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. „Kolik bylo dříve podáno stížností na ‚práci‘ tohoto člověka? Kolik lidí si stěžovalo na nezákonné postupy jeho úřadu ? Kolik lidských tragedií má na svědomí? A co? Jak po celou tu dlouhou dobu reagovala Exekutorská komora a státní orgány, které svěřily těmto lidem část výkonu státní moci, totiž výkon práva? Co děláme proto, aby se to zítra neopakovalo?“ napsal.
Jeden ze služebně nejstarších exekutorů v Česku Vrána na post šéfa exekutorského úřadu v Přerově rezignoval po tlaku loni v září. Ve své funkci má skončit k 31. březnu. Vrána se stal exekutorem v roce 2001, původní profesí je soudce. Působil na okresních soudech v Karviné a Přerově či na krajském soudu v Ostravě.
Dlouhodobě šéfoval jednomu z největších exekutorských úřadů v tuzemsku. Ten zaměstnává zhruba dvě stovky lidí a ročně vyřídí 60 tisíc exekucí – z toho třetinu v Čechách, zbytek na Moravě. Roční obrat přerovského úřadu činí bezmála dvě miliardy korun.