Český podnikatel Fiala griloval ukrajinského prezidenta

Nepříjemné dotazy

Český podnikatel Fiala griloval ukrajinského prezidenta
Ukrajinský prezident a premiér. Foto: http://atlanticsentinel.com/
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Zahraniční podnikatelé se zájmy na Ukrajině se ve čtvrtek v kyjevském hotelu Fairmont setkali s prezidentem Petrem Porošenkem a premiérem Arsenijem Jaceňukem. Nejednalo se však o žádné přátelské setkání. Investoři oba muže podrobili palbě nepříjemných otázek a doslova je grilovali, píše Kyjev Post. Jako první se mikrofonu ujal Čech Tomáš Fiala.

Výkonný ředitel firmy Dragon Capital Fiala se nejprve zaměřil na prodávání míst na kandidátních listinách před parlamentními volbami, které jsou naplánovány na 26. října. Jak je možné, že i přes ujištění o otevřených volbách se místa na kandidátkách údajně prodávají za 3 až 4 miliony dolarů, tázal se zostra Fiala. Nezapomněl připomenout, že se toto obvinění týká i politických stran obou ukrajinských vrcholných představitelů.

Fiala se zajímal i o skandální situaci developera Oleksandra Hranovskyho kandidujícího na 58. místě kandidátky prezidentovy strany. Hranovsky je ve sporu s estonským investorem, v němž se jedná o 200 milionů dolarů. Porošenko odpověděl, že si je problému vědom a že jej prošetří. Nevyloučil ani, že tohoto developera z kandidátky vyškrtne.

Čtěte velký rozhovor s Petrem Fialou: Nejbohatší Čech na Ukrajině: Oligarchové se bojí Putina 

Ani Řím nebyl postaven během jediného dne

Prezident a premiér zodpovídali i otázky týkající se jejich plánů, které mají do roku 2020 vytvořit z Ukrajiny moderní evropský stát. Oba muži toho chtějí dosáhnout pomocí plnění jednotlivých položek ze seznamu, který jich čítá celkem 62. Nejdůležitější z nich je přitom boj proti korupci, zajištění nezávislého soudnictví, deregulace ekonomiky a zlepšování obrany státu.

Jaceňuk k tomu poznamenal, že korupce pro něj představuje vrcholnou výzvu. Doplnil také, že 7. října proběhne mimořádná parlamentní schůze, jejímž ústředním bodem bude návrh zákona na vytvoření nezávislého antikorupčního vládního úřadu. Zřízení tohoto úřadu je vyžadováno i ze strany Mezinárodního měnového fondu, který představuje hlavní zdroj finanční podpory pro Ukrajinu.

V ten moment se ale na Jaceňuka snesly hlasy kritiky tvrdící, že v boji proti byrokracii a s ní spojenou korupcí zatím žádného úspěchu dosaženo nebylo. V reakci na to začal ministerský předseda vypočítávat své úspěchy: ,,Podařilo se nám snížit počet byrokratů a to o 10 %. Snížili jsme i počet nejrůznějších byrokratických povolení,“ uvedl premiér a dodal: ,,Nejsme s tím zcela spokojeni, ale děláme pokroky," přiznal Jaceňuk a vymluvil se na to, že ani Řím nebyl postaven za jeden den.

Ambiciózní až snové plány prezidenta Porošenka

Edilberto Sagura, bývalý ředitel Světové banky, který aktuálně působí v akciovém fondu americké společnosti SigmaBleyzer, ale oba politiky varoval, že reformy byrokracie musí být komplexní a velmi důkladné. Na otázku, jak toto chtějí zaručit, mu ale ani Porošenko, ani Jaceňuk neposkytli konkrétnější odpověď.

Další starost pro podnikatele představovalo zvýšení spotřební daně, zejména na alkohol a tabák. Duo politiků znovu zopakovalo svá ujištění, že deklaruje otevřenost své vlády a že se záležitostí bude zabývat.

Několik dní před tímto setkáním Porošenko sebekriticky přiznal, že tempo reforem v prvních měsících od nástupu do prezidentského úřadu nebylo dostatečné. U příležitosti veřejného představení svého plánu do roku 2020 nicméně slíbil, že se zaslouží o jejich urychlení.

Prezidentův ambiciózní plán zahrnuje členství v Evropské unii i to, aby se Ukrajina probojovala mezi top 20 států světa. Mezi jeho další cíle patří i zdvojnásobení hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele, zmodernizování veřejné státní správy či zvýšení průměrné délky života Ukrajinců. V neposlední řadě si prezident přeje, aby do roku 2020 bylo celých 90 % obyvatel Ukrajiny hrdých na zemi, v níž žijí.

To všechno se zdá být příliš dobré, aby to byla pravda, píše Kyjev Post. Rovněž Oleksandr Paskhaver, prezident Centra pro ekonomický rozvoj, upozorňuje, že Porošenkův plán je snový. K tomu, aby prezident docílil všech svých cílů, totiž vláda potřebuje schválit minimálně 60 reforem, z nichž 10 je velmi akutních.

Čtěte také: Pomozte nám proti Rusku, žádá Porošenko Američany

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit