‚Největší postrach IS? Izraelská armáda,‘ tvrdí expert
'IZRAEL UMÍ BOJOVAT S TERORISTY'
Jediná země, které se radikálové z Islámského státu skutečně bojí, je Izrael. Jeho armáda je totiž podle nich jediná, která s nimi v případě konfrontace dokáže účinně bojovat i na zemi. V rozhovoru pro britský server Jewish News to uvedl německý novinář a bývalý politik CDU Jürgen Todenhöfer, který v roce 2014 získal exkluzivní přístup přímo do srdce samozvaného chalífátu.
Západní země po teroristických útocích v Paříži začaly znovu uvažovat o pozemním útoku na Islámský stát. Todenhöfer, který strávil deset dní na územích kontrolovaných islamisty, ale upozorňuje, že bojovníci z IS se západních armád nebojí. Daleko větší strach jim podle něj nahání Izraelské obranné síly (IDF).
„Myslí si, že mohou porazit americká a britská vojska, o kterých říkají, že nemají zkušenosti s guerillovým způsobem boje a strategií teroristů. Vědí ale, že Izrael má v tomto ohledu mnohem větší zkušenosti a postupuje daleko tvrději,“ uvedl Todenhöfer v rozhovoru pro server Jewish News. „Říkali mi, že skutečné nebezpečí představuje izraelská armáda,“ dodal.
Todenhöfer v rozhovoru uvedl, že s názorem islamistů na izraelskou armádu částečně souhlasí. Podle něj totiž nakonec bude nutné vyslat do Sýrie a Iráku pozemní vojska, z nichž nejlépe jsou pro tento typ bojů vycvičena ta izraelská. „V Mosulu, který má 1,5 milionu obyvatel, pobývá na 10 tisíc radikálů, kteří jsou roztroušení ve 2000 bytech. Nejsou na jednom místě, takže pro západní vojáky by bylo obtížné s nimi bojovat,“ uvedl. „Izrael umí vést guerillové boje,“ dodal.
To, že jsou radikálové ve městech rozptýleni mezi civilisty, je podle Todenhöfera ostatně i důvod, proč jednoho dne bude skutečně nutné ustoupit od náletů a vyslat do Iráku a Sýrie pozemní vojska. už dříve totiž uvedl, že nálety západních letounů, při nichž nevyhnutelně umírají i civilisté, pouze posilují radikalizaci místního obyvatelstva a posilují pozice islamistů.
Čtěte také: Přes 7000 civilistů. Tolik jich zabily nálety v Sýrii za poslední rok
Německý novinář v rozhovoru pro server Jewish News zároveň upozornil, že i přes občasné výpady vůči Izraeli, si radikálové z IS židů alespoň částečně váží: „Islámský stát považuje za své nepřátele příslušníky všech náboženství, kromě muslimů, kteří souhlasí s jejich pojetím islámu. Říkají, že křesťané a židé mohou být akceptováni, pokud platí džizju, tedy náboženskou daň.“
Tato daň podle jeho zkušeností na územích ovládaných islamisty dosahovala výše 600 dolarů (necelých 15 tisíc korun) ročně. Radikálové podle něj dokonce dovolili křesťanům zůstat v Rakce a Mosulu, tedy dvou nejdůležitějších městech samozvaného chalífátu. Upozornil ale, že více než 100 tisíc křesťanů radši uteklo do bezpečnějších částí země nebo do zahraničí.
Todenhöfer v roce 2014 strávil 10 dní na iráckých a syrských územích, které kontroluje Islámský stát. Stal se tak prvním západním novinářem, který dostal šanci z bezprostřední blízkosti sledovat chování islamistů a následně se bezpečně vrátit domů. Todenhöfer na základě svých zkušeností dlouhodobě upozorňuje na to, že Islámský stát přinejmenším zčásti vznikl jako reakce na ozbrojené intervence v Iráku, Afghánistánu a Libyi.