Němec pronikl do srdce temnoty. 'Islámský stát je silnější, než si myslíme'

UNIKÁTNÍ SVĚDECTVÍ

Němec pronikl do srdce temnoty. 'Islámský stát je silnější, než si myslíme'NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Islámský stát je silnější a nebezpečnější, než si myslíme, a jeho náboženská “očistná strategie“ je největší v dějinách lidstva, varuje německý novinář Jürgen Todenhöfer. Ten strávil ve městě Mosul, které je plně pod kontrolou bojovníků z této organizace, deset dní. Během nich měl, jako první západní novinář, možnost nahlédnout do vnitřní struktury IS, jeho každodenního života i plánů.

Todenhöfer cestoval do Mosulu, druhého největšího iráckého města, přes Turecko. Předcházely tomu ale měsíce vyjednávání s vůdci IS. Jen několik dní po svém bezpečném návratu poskytl čtyřiasedmdesátiletý Todenhöfer rozhovory německým médiím, přičemž jejich obsah nabízí britský deník The Independent.


Todenhöfer připouští, že měl ze své cesty obavy. V libyjském Benghází byl dokonce ubytován ve stejném hotelu jako James Foley, americký novinář popravený bojovníky z IS v letošním srpnu. ,,Samozřejmě, že jsem to strašné, brutální video viděl a během vyjednávání to byla jedna z mnoha mých starostí, jak se vyhnout stejnému osudu," řekl.

Němec důrazně upozorňuje, že Islámský stát je mnohem silnější, než si myslíme. Uvedl, že jeho rozměry přesahují rozměry Velké Británie a že je podporován s “téměř extatickým entuziazmem, který neviděl v žádné jiné válečné zóně“. ,,Každý den tam z celého světa přijíždí stovky ochotných bojovníků. To je pro mě něco nepochopitelného," dodal.

Bojovníci IS jsou ubytování v kasárnách, které vybudovali z vybombardovaných domů. Jen v Mosulu se nachází na 5 tisíc členů IS, upozorňuje Němec. Ovšem z toho důvodu, že jsou bojovníci rozmístěni po celém městě, je nemožné zneškodnit je ze vzduchu. ,,To by pak USA musely srovnat se zemí celé město,“ podotýká Todenhöfer.

V konečném důsledku to podle Todenhöfera znamená jediné: Islámský stát nemůže být poražen leteckými nálety USA a jejich spojenců. ,,S každou další bombou, která je shozena a dopadne na civilisty, roste počet teroristů," konstatuje novinář.

Čtyřiasedmdesátiletý Todenhöfer je známý německý novinář, publicista, bývalý politik a vystudovaný právník. Za Křesťansko-demokratickou unii (CDU) působil v letech 1972 až 1990 v německém parlamentu. Jeho specializací byla oblast rozvojové politiky a zbrojní kontrola. Po své návštěvě Afghánistánu v roce 1980 se zaměřil na organizování veřejných sbírek pro uprchlíky. Todenhöfer je hlasitým kritikem válek v Afghánistánu a v Iráku. Bushovu administrativu například viní z toho, že klamala veřejnost a že si americká válka v Afghánistánu vyžádala několik tisíc civilistů.


Dále Todenhöfer vypozoroval, že se organizaci IS podařilo vybudovat fungující stát, který disponuje systémem sociální péče. ,,Jeho školní systém navíc počítá se vzděláváním dívek,“ říká překvapeně německý novinář. Strach však vzbuzuje přesvědčení bojovníků z IS a jejich víra v to, že všechny národy, které souhlasí s demokratickým zřízením, musí “zemřít". ,,Islamisté z IS chtějí dobýt celý svět. Všechny ty, kteří nebudou souhlasit s jejich interpretací Koránu, zabijí. Jediní lidé, kteří budou ušetřeni, budou "lidé z knihy" - tedy křesťané a židé,“ říká Todenhöfer a upozorňuje: ,,Je to největší náboženská strategie očištění, kterou kdy lidstvo spatřilo.“


Čtěte také:

150 žen odmítlo sňatek s bojovníky IS, všechny popravili

Islamisté sílí. Jen za listopad zabili 5 000 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy