‚Nespolehlivý plátce‘ z podnikatelky nebude. Úřad se stáhl

ŠIKANA PODNIKATELŮ

‚Nespolehlivý plátce‘ z podnikatelky nebude. Úřad se stáhlNOVÉ 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Zlínská podnikatelka Stanislava Marková si v posledních měsících s finančním úřadem hodně užila. Nejdřív ji v únoru pokutoval za to, že včas nepotvrdila správnost svého kontrolního hlášení. Poté na konci května s ní právě kvůli tomuto zpoždění zahájil finanční úřad řízení o nespolehlivém plátci. To by pro ni přitom znamenalo prakticky konec podnikání. Zatímco řada podnikatelů se o svých špatných zkušenostech s finanční správnou bojí mluvit ze strachu ze msty, paní Marková oba své případy v médiích publikovala. Úřad řízení o nespolehlivém plátci po zveřejnění článku zastavil.

„Správce daně zvážil míru závažnosti porušení povinnosti, přihlédl k doručenému vyjádření zástupce daňového subjektu a s ohledem na osobu plátce, dosavadní zkušenosti s ním a okolnosti nastalého porušení povinnosti a dále s ohledem na skutečnost, že plátce svou povinnosti splnil dodatečně a následné kontrolní hlášení podal o 6 dní později,“ píše se v odůvodnění, které bylo Markové před několika dny doručeno.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vliv na celou věc ale mohla mít i skutečnost, že Marková o svém případě referovala v médiích. „Dnes je patrný všudypřítomný strach, lidé se bojí říct do tisku své jméno, protože se obávají perzekuce ze strany úřadů. Mám neodbytný pocit, že pomalu ale jistě směřujeme k totalitě. Já jsem se v totalitě narodila a prožila v ní kus života a vrátit do ní bych se už fakt nechtěla,“ uvedla pro server Echo24 Marková. Právě ona patřila k těm několika málo podnikatelům, kteří o svých zkušenostech s médii otevřeně mluvili.

Nesmyslně přísná pokuta

Celá anabáze začala v únoru, když paní Marková dostala pokutu kvůli kontrolnímu hlášení. Pokutu třicet tisíc jí úřad „napařil“ za zpoždění, nebylo to ovšem tak, že by paní Marková podala kontrolní hlášení DPH pozdě. Hlášení podala v pořádku v termínu, finanční úřad ji poté vyzval, aby znovu potvrdila správnost všech údajů a to paní Marková, respektive její účetní, udělala o šest dní později. O případu server Echo24 informoval zde.

Podle jejího vysvětlení byl na vině účetní program, který si sám stahoval zprávy z datové schránky, a v praxi tak neměla o výzvě tušení. Její účetní na ni odpověděla hned poté, co se o výzvě dozvěděla, to už ale bylo pozdě. Marková přitom nebyla jediná, koho přísné pokuty za zcela formální prohřešky v kontrolním hlášení postihly. Server Echo24 informoval o řadě podobných případů. Kvůli opatření, které má podle ministerstva financí zabránit daňových únikům, padaly až 50 tisícové pokuty a celkem jich finanční správa rozdala za 89 milionů korun. Pokutu dostal člověk nejen za to, že se zpozdil, ale třeba i proto, že mu kontrolní hlášení nesedělo o 7 korun.

Paní Marková se proti pokutě odvolala a žádala o její odpouštění. Namísto prominutí ale zahájil úřad s Markovou řízení o nespolehlivém plátci. Podle úředníků je totiž šestidenní zpoždění závažné maření výběru daní, jak vyplývá ze zdůvodnění, která paní Marková na konci května obdržela.

Podmínky pro podnikání nejhorší od revoluce

A zatímco třicetitisícová pokuta pro paní Markovou byla nepříjemná, institut nespolehlivého plátce by mohl být až likvidační. Pokud totiž někdo získá tuto nálepku, ostatní podnikatelé s ním nechtějí obchodovat, protože mají strach, že budou muset ručit za DPH, kterou má odvést finančnímu úřadu.

Paní Marková se proto rozhodla, že další „šikanózní postup“ finančního úřadu si nenechá pro sebe a vedle daňových poradců se obrátila i na server Echo24. Ten o jejím případu informoval zde. Finanční úřad si to přitom najednou rozmyslel a zpozdění už jim jako dostatečný důvod nepřipadá.

Sama si přitom myslí, že atmosféra ve společnosti směrem k podnikatelům je asi nejhorší od dob sametové revoluce. „Podnikatelé jsou označování za zloděje a úřady k nim takto přistupují. Já jsem začala podnikat hned po revoluci. Tenkrát bylo nadšení ve společnosti obrovské a taky chuť podnikat byla obrovská. V lidech vznikl pocit, že konečně budou moci tvořit, že konečně budou moci být samostatní, že jim nikdo nebude diktovat, co smí a nesmí, a taky to tak bylo. Jenže postupem času začali mít zákonodárci pocit, že bez všemožných zákazů a příkazů se společnost neobejde a začali na podnikatele valit často nesmyslné zákony, vyhlášky a nařízení, které pomalu, ale jistě dusí jakoukoliv snahu tvořit, podnikat, být samostatný,“ dodává Marková, podle níž už je v dnešní době pro podnikatele prakticky nemožné se ve všech povinnostech vyznat.

Při dnešní hysterické atmosféře proti podnikatelům však podle jejích slov ztrácí poslední zbytky motivace cokoliv dělat. „Opravdu mám obrovskou chuť se na všechno vykašlat. Nevím, zda si náš establishment uvědomuje, jaké páchá svým počínáním nedozírné škody. Vždyť co je pro společnost cennější než tvořivost a samostatnost jednotlivých lidí? Asi jsem i ve svém vyšším věku hodně naivní, bohužel. Nebo bohudík?, uvedla Marková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Nespolehlivý plátce.“ Potvrzení kontrolního hlášení dala o 6 dní později

Podnikatel nepřiznal 7 korun na dani. Finanční úřad mu napálil 30 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články