Mládek by limity pro těžbu prolomil, Babiš a Kalousek jsou proti

Zbourá se Horní Jiřetín?

Mládek by limity pro těžbu prolomil, Babiš a Kalousek jsou protiNOVÉ
Nad prolomením limitů v dole Bílina visí otazník Foto: sdas.cz
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Ministr průmyslu Jan Mládek bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě v dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů v dole Československé armády. Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Ministr financí Andrej Babiš naopak odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Proti takovému rozhodnutí, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně, je i Pavel Bělobrádek a Miroslav Kalousek. 

Babiš ČTK řekl, že je proti jakémukoliv prolomení. „Nevidím důvod něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit," uvedl. Podle něj není nutné povolit těžbu ani v dole Bílina, který patří státnímu podniku ČEZ.

Horníci demonstrovali za prolomení limitů

Za úplné prolomení limitů, které by znamenalo zbourání celého Jiřetína a místní části Černice, demonstrovali ve středu v Praze horníci převážně z firmy Severní energetická. Ta vlastní důl ČSA. Za demonstrací horníků, kteří chtějí prolomení s úplným zbouráním Horního Jiřetína, vidí Babiš tlaky soukromých společností na jejich zaměstnance.

Opoziční TOP 09 nesouhlasí s jakýmkoli prolamováním limitů, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně. „Teoreticky si umíme představit diskusi o obnovení těžby na dole Bílina. Tam by to ale záleželo na podmínkách, za kterých by to bylo povoleno," řekl ČTK Kalousek, podle něhož by tato varianta ale nejspíš nebyla pro těžaře zajímavá. „Ale cokoliv se týká bourání Horního Jiřetína, prolamování limitů v dole ČSA, tam jsme zásadně proti," dodal. 

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí. 

Autobusy, jídlo a pití zaplatí Severní energetická

„Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA. Jde o možnost, která by s sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti v obou lokalitách a zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích," uvedl Mládek. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden potvrdilo, že ve variantě, jíž ministr prosazuje, by bylo v Jiřetíně zbouráno asi 170 domů.

Hornické odbory dlouhodobě podporují úplné prolomení limitů včetně úplného zbourání Horního Jiřetína a Černic. Podle Mladé fronty Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatí majitel dolu ČSA, společnost Severní energetická, která účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu.

„My jako odbory to pořádáme, takže těm horníkům dáme svačinu, dáme jim pití. Autobusy nám nikdo jako sponzorský dar nedal, ty musíme zaplatit. Od toho vybíráme členské příspěvky a nějak s nimi hospodaříme. Samozřejmě máme rezervy na podobné akce," řekl ČTK místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla.

Proti jakémukoli prolomení se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu se zúčastnilo podle odhadů policie zhruba 250 lidí. Ekologičtí aktivisté uvádějí počet 350 demonstrantů. 

Čtěte také: Temelín opět na scéně. Rakouské organizace podaly žalobu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz