Chtěl Zeman zrušit schůzku s dalajlamou? Ovčáček mlží, Babiš potvrdil

HRAD SE ODPOVĚDI VYHÝBÁ

Chtěl Zeman zrušit schůzku s dalajlamou? Ovčáček mlží, Babiš potvrdilNOVÉ 1
Domov

vb Echo24

V kauze (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho stále zůstávají otazníky. Například není jasné, jestli prezident Miloš Zeman osobně žádal ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zrušil plánovanou schůzku s dalajlamou. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sice říká, že se nic takového nestalo, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale prohlásil pravý opak – že mu to prezident potvrdil. Redakce Echo24.cz kontaktovala Ovčáčka s žádostí o vysvětlení, dočkala se však pouze vyhýbavých odpovědí.

Jiří Ovčáček v sobotu dopoledne pro Radiožurnál popřel, že by prezident Miloš Zeman osobně žádal ministra kultury Hermana o zrušení schůzky s dalajlamou. Jejich rozhovoru byl prý osobně přítomen a oba muži spolu podle něj mluvili o imigraci.

Už o pár hodin později ale ministr financí Babiš uvedl, že Zeman mu přiznal, že Hermana žádal, aby svou schůzku s dalajlamou zrušil. Odmítl ale, že by schůzku spojoval s vyznamenáním pro Hermanova strýce Jiřího Bradyho. Šéf hnutí ANO to řekl novinářům poté, co se Zemanem v sobotu jednal v Lánech.

Ovčáčkova slova v sobotu popřel i ministr Herman. „Na svou čest prohlašuji, že mi prezident řekl, že nominaci J.Bradyho schválil, a že pokud se setkám s dalajlámou, tak ji zruší. Tak se i stalo,“ napsal na Twitter.

Vzhledem k tomu, že Babiš svým vyjádřením popřel Ovčáčkova slova, se redakce serveru Echo24.cz rozhodla kontaktovat prezidentova mluvčího s žádostí o vysvětlení. Na jasnou otázku, jestli Zeman žádal o zrušení schůzky, a nebo ne, však přišla značně neurčitá odpověď.

„Pletete několik věcí dohromady a opět se snažíte vytvářet dojem, že Hrad předkládá několik verzí. Což není pravda. Takže: Ministr Herman obvinil pana prezidenta, že na slovenském velvyslanectví vyhrožoval panem Bradym, pokud nezruší setkání s dalajlamou. A to prostě není pravda. Naneštěstí pro ministra Hermana jsem u tohoto setkání byl. Jinými slovy řečeno, pan prezident nespojoval pana Bradyho s dalajlamou, což také řekl v Lánech novinářům pan ministr Babiš,“ napsal Ovčáček v sms zprávě.

Na upřesňující dotaz, jestli Zeman skutečně žádal o zrušení schůzky, pak Ovčáček opět odpověděl vyhýbavě: „Odpověděl jsem vám dostatečně jasně. Pan prezident nespojoval pana Bradyho se schůzkou ministra Hermana s dalajlamou, kterou kritizoval. Upozorňuji též, že pan prezident se setkal s ministrem Hermanem 27.9. tedy už před měsícem. A to ještě na výslovnou žádost ministra Hermana.“

Ovčáček jinými slovy stále nevyvrátil podezření, že Zeman osobně žádal Hermana, aby svou schůzku s dalajlamou zrušil. Odpověď nenabízí ani jeho profily na Facebooku a na Twitteru. Na obou sociálních sítích se sice objevilo mnoho příspěvků, žádný však případný Zemanův nátlak na zrušení schůzky nevyvrací. Místo toho začal psát o takzvané Pražské kavárně a její údajné snaze vytvářet kampaň proti Zemanovi.

Čtěte také: Zeman vyznamená Hůlku. Podpořil ho v kampani a kandidoval za jeho stranu

Babiš: Zeman popřel souvislost neudělení vyznamenání s dalajlamou