Zeman vyznamená Hůlku. Podpořil ho v kampani a kandidoval za jeho stranu

Zpěvák ocenění potvrdil

Zeman vyznamená Hůlku. Podpořil ho v kampani a kandidoval za jeho stranuNOVÉ
Zpěvák Hůlka před volbami z roku 2013. Foto: Reprofoto: Youtube/Think-tank Evropské hodnoty
1
Domov

vb Echo24

Prezident Miloš Zeman 28. října udělí státní vyznamenání muzikálovému zpěvákovi a herci Danielu Hůlkovi. Hůlka, který je známým obdivovatelem prezidenta Zemana a v roce 2013 dokonce kandidoval za jeho Zemanovce, to přiznal ve vysílání Frekvence 1. Ocenění pro spřáteleného zpěváka tak ostře kontrastuje se Zemanovým rozhodnutím nevyznamenat přeživšího z Osvětimi Jiřího Bradyho.

Na dotaz, jestli bude mezi vyznamenanými, se Hůlka nejdříve zdráhal odpovědět. Po několikáté otázce moderátora však přiznal: „Mně to volali z Hradu, a říkali mi, že o tom nemám nikde mluvit. A asi do pěti minut mi přišel mail z jednoho nejmenovaného plátku, co na to říkám.“

Hůlka následně upřesnil, že o udělení vyznamenání ho informoval přímo Miloš Zeman. „Já jsem se to dozvěděl oficiálně teďkon před pár dny. Telefonicky. Neoficiálně jsem se to dozvěděl přímo od pana prezidenta před nějakou dobou,“ řekl Frekvenci 1.

Křeslo pro Zemana a neúspěšná kandidatura

Zpěvák Hůlka je známý podporovatel prezidenta Zemana. Například během kampaně před prezidentskou volbou v letech 2012 a 2013 tehdejšího kandidáta pozval i s dcerou Kateřinou na svůj vánoční koncert v divadle Broadway. Hůlka tehdy řekl, že zpravidla sice nepodporuje politiky a politické strany, nyní se však rozhodl udělat výjimku, protože si Zemana „váží“.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny z roku 2013 se pro změnu postavil do čela kandidátky Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) v Královéhradeckém kraji. Čestným předsedou strany byl v té době prezident Miloš Zeman. Pro Hůlku – stejně jako pro celou stranu – však volby dopadly neúspěšně.

Stejně tak při neformální oslavě 70. narozenin prezidenta Zemana se Hůlka v říjnu 2014 objevil mezi pozvanými hosty. Zemanovi tehdy přinesl kožené křeslo. „Chtěl jsem buď koupit houpací křeslo, nebo nějaký pohodlný ušák, aby si pan prezident měl kde odpočinout po náročné práci pro nás pro všechny,“ vysvětlil tehdy svůj dar podle serveru Novinky.cz.

Čtěte také: Už se stalo. Zeman odmítl vyznamenat Hájka z Charty 77 kvůli synovi

Hůlka si teď podle vlastních slov uvědomuje, že vyznamenání od prezidenta Zemana se neobejde bez odezvy. Prý je mu to ale jedno.

„Beru jako pozitivní zkušenost i očekávanou masáž, myslím si, že prostě bude spousta lidí, kteří budou hodně agresivní. No a co. Já prostě jsem chlap, já vydržim poměrně dost. Myslím si, že nejvíc budou štěkat a nadávat ti, kteří budou spíš závidět. Ne, že by jim to vadilo z nějakých jiných důvodů a pan prezident říká jednu krásnou větu: ‚Psi štěkají, karavana jde dál.‘,“ řekl Frekvenci 1.

Čtěte také: Oslavme 28. říjen mimo Hrad, vyzval Gazdík. Přijde Pithart i Horáček

Hůlka nicméně není první známá osobnost, jejíž vyznamenání vyvolalo bouřlivou diskusi. Miloš Zeman v minulých letech vyznamenal například zpěvačku Lucii Bílou, herečku Jiřinu Bohdalovou, která ho podporovala v kampani či režisére Filipa Renče, který mu natočil předvolební spot.

Čtěte také: ‚Až přijdeš k Mengelemu, řekni, že seš zdravý,‘ vzpomínal Brady