1 Trpělivost se Zemanem přetekla?

Oslavme 28. říjen mimo Hrad, vyzval Gazdík. Přijde Pithart i Horáček

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , , , ,

Předseda STAN Petr Gazdík vyzval k oslavě 28. října mimo Hrad. Zve občany, aby se v den státního svátku sešli v 18.30 na Staroměstském náměstí. Účast prý přislíbili Petr Pithart, Michal Horáček, připojila se i Univerzita Karlova. Zvání jsou i rektoři dalších vysokých škol.

Gazdík na organizování akce spolupracuje s neziskovými organizacemi a několika dalšími nezávislými osobnostmi. Cílem je uctít svátek v duchu demokratických tradic České republiky. Ty totiž podle Gazdíkova názoru opakovaně porušuje prezident Miloš Zeman, naposledy svým rozhodnutím neudělit vyznamenání bývalému vězni z Osvětimi Jiřímu Bradymu.

Brady je strýcem českého ministra kultury Daniela Hermana, jenž se tento týden sešel s dalajlámou, což nelibě nesl právě prezident Zeman. Ten prý ministrovi kultury oznámil, že pokud se s tibetským duchovním vůdcem sejde, jeho strýc Jiří Brady nebude mezi vyznamenanými.

„V okamžiku, kdy se dostáváme do situace, kde se státní vyznamenání udělují pouze na základě rodinných vazeb, tak se naše země dostává na úroveň totalitních až polototalitních zemí jako je Severní Korea,“ uvedl Gazdík pro server ECHO24.cz.

 

Předseda STAN se tak rozhodně nehodlá zúčastnit ani předávání státních vyznamenání na Hradě, které proběhne právě v den státního svátku. „Myslím, že vznik republiky bude lépe oslavit jinde, než na Hradě. Vadí mi, když někdo nedostane vyznamenání jen kvůli činům svých příbuzných – připomíná mi to doby minulé,“ vyjádřil se dále Gazdík.

Uskutečnění akce se nyní narychlo připravuje na koleni, ale o to s větším srdcem, řekl Gazdík. Dnes ráno už požádal magistrát o zábor náměstí. „Těší mě, že tam vystoupí Daniel Herman, Petr Pithart, Michal Horáček a další,“ dodal. Na akci se podle něj budou podílet i neziskové organizace, které ale nechtěl jmenovat.

Gazdík věří, že na akci přijdou zákonodárci z různých poslaneckých klubů. Svou účast potvrdil Herman. „Na Hrad letos rozhodně nepůjdu. O důstojné připomínce 28. října jsem mluvil s p. Gazdíkem. Jsem připraven podpořit tuto akci lidí dobré vůle,“ napsal ministr v textové zprávě.

K neúčasti vyzývá i Halík

Kvůli neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu vyzval k neúčasti na slavnostním večeru na Pražském hradě pozvané hosty i katolický kněz Tomáš Halík. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění „beze studu“ přijmout. Halík to sdělil v zaslaném prohlášení.

„Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlamy, a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října – a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa – aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili,“ uvedl Halík.

Halík zároveň zkritizoval prohlášení, které sepsali čtyři nejvyšší ústavní činitelé. Mluví v něm o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Halík dopis označil za „jeden z nejhanebnějších dokumentů v naší moderní historii“. Dodal, že k chování Zemana již není možné mlčet, protože „mlčení by znamenalo spoluvinu na soustavném obracení kormidla naší země pryč od od Evropy a západního světa“.

Čtěte také: Bude nám ctí Bradyho vyznamenat, píše olomoucký rektor

Reuters: Zeman je obviněn ze zrušení vyznamenání pro muže, který přežil holokaust

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.