1 KDO JE JIŘÍ BRADY?

‚Až přijdeš k Mengelemu, řekni, že seš zdravý,‘ vzpomínal Brady

, , NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

Jméno Jiřího Bradyho zaplňuje v posledních dnech česká média. Strýc ministra kultury Daniela Hermana, který přežil tábor v Osvětimi, totiž měl příští týden dostat státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Kvůli „nezbednosti“ svého synovce, který se i přes nelibost prezidenta setkal s dalajlámou, však zřejmě oceněn nebude. Svět přitom českého rodáka vyznamenal již několikrát a kniha o jeho sestře Haně byla dokonce přeložena do 35 jazyků.

Jiří Brady za svoji činnost obdržel řadu vyznamenání, například v Kanadě nejvyšší civilní vyznamenání ontarijské provincie Order of Ontario a v Německu Spolkový kříž za celoživotní úsilí týkající se obrany lidských práv a svobod. Na Bradyho však mysleli v minulosti i čeští zákonodárci. Český Senát navrhl Bradyho na státní vyznamenání již v červnu 2013, v srpnu téhož roku ho nominovala i Poslanecká sněmovna, a to na udělení Řádu TGM. Návrh, kterému prezident Miloš Zeman nevyhověl, zákonodárci neúspěšně opakovali i v roce 2014 a Bradyho navrhli i letos. Letos Hrad Bradyho o jeho vyznamenání informoval. Jeho jméno bylo podle ministra kultury Daniela Hermana na seznamu vyznamenaných, nyní tam již není.

U nás málo známý přeživší nacistického běsnění Jiří Brady přitom téměř celý život přednáší po celém světě a vydává svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holocaustu. Koncentrační tábor v Osvětimi totiž přežil jako jediný z rodiny.

Brady se narodil 9. února 1928 v Novém Městě na Moravě. Po německé okupaci byli jeho rodiče kvůli židovskému původu zatčeni a deportováni do koncentračního tábora. Oba byli zavražděni v Osvětimi. Jiří Brady žil po zatčení rodičů spolu s o tři roky mladší sestrou Hanou nějakou dobu v rodině strýce Ludvíka, který nebyl zatčen, jelikož nebyl židovského původu.

V roce 1942 byli sourozenci deportováni do Terezína. Odsud byli na podzim 1944 převezeni do Osvětimi. „Já jsem měl to štěstí, že ten, co nás vyhazoval z vlaku, byl Čech. Řekl mi, že až přijdu k Mengelemu, který třídil prstem doprava nebo doleva, ať řeknu, že jsem zdravý. Tak když jsem před něj přišel, řekl jsem „gesund“ (něm. zdravý – pozn. red.) a šel jsem na jednu stranu. Petr Ginz a Hanuš Beck šli na druhou. Ta druhá strana vypadala jako slabší a my jsme vypadali jako silní. Tak jsem si řekl, že dělám chybu a půjdu na těžkou práci. Jak se ukázalo, oni šli rovnou do plynu,“ vzpomínal před časem při besedě se studenty Brady. S Ginzem a Beckem se přátelili v Terezíně, kde spolu s dalšímu chlapci vydávali ilegální časopis VEDEM.

Brady byl nakonec při selekci opravdu vybrán na práci a poslán do pobočného tábora Gliwice. Na závěr války se mu podařilo uprchnout z pochodu smrti. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře.

V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se oženil a narodily se mu čtyři děti. Zde založil úspěšnou instalatérskou firmu a vypracoval se ve váženého podnikatele. Významně se tehdy angažoval v pomoci krajanům – emigrantům. Po pádu komunistického režimu v Československu zorganizoval sbírku na tiskárnu pro obnovené Lidové noviny. Je také jedním ze zakládajících členů Česko-kanadské obchodní komory.

Příběh sestry Hany

Dnes osmaosmdesátiletý Brady žije v Torontu a ve světě je známý svým angažmá v projektu Hanin kufřík, který bývá srovnáván s příběhem Anny Frankové. V roce 1999 byl do muzea holocaustu v Tokiu převezen z Osvětimi kufřík Hany Bradyové. Ředitelka muzea Fumiko Išiokaová začala pátrat po jeho historii, zjistila komu kufřík patřil, spojila se s Bradym. Na základě pátrání vznikla v Japonsku v roce 2001 putovní výstavu o životním příběhu Hany.

Následně vyšla kniha Karen Levineové Hanin kufřík – Příběh dívky, která se nevrátila. Kniha vypráví příběh sourozenců na základě vzpomínek Bradyho a zjištění Išiokaové. České vydání knihy je doplněno o úvod, který napsal Jiří Brady. Příběh Hany zná díky knize, která byla přeložena do 35 jazyků, takřka celý svět. „Jen doma, v České republice, jako by zapadl,“ řekl v rozhovoru pro ČTK v roce 2006 Brady.

Čtěte také: Herman: Hrad mi hrozil kvůli dalajlamovi. Strýc nedostane vyznamenání

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.