1 Konec známých tváří

Pád známých tváří. Vypadl lidovec Herman, komunistka Semelová

, NOVÉ

Témata: , ,

Ministr kultury Daniel Herman se nedostal do Poslanecké sněmovny. Přitom za svoji stranu KDU-ČSL kandidoval v Praze z prvního místa. Stejný osud potkal i jedničku na kandidátce KSČM Martu Semelovou. Jediné místo za komunisty v Praze obsadí Jiří Dolejš, který byl dvojka na kandidátce.

KDU-ČSL v Praze získala 4,75 procenta hlasů, což straně získalo pouze jeden mandát. Před lídra pražských lidovců se pomocí preferenčních hlasů dostal starosta městské části Prahy 7 Jan Čižinský. „Je to otázka soutěže. Já jsem kolegovi Čižinskému pogratuloval,“ uvedl Herman.

Do sněmovny se nedostala ani jedna z hlavních tváří KSČM Marta Semelová, která byla jedničkou na pražské kandidátce. Stejně jako lidovci i komunisté získali pouze jeden poslanecký mandát, který místo Semelové získal místopředseda strany Jiří Dolejš.

Do poslanecké sněmovny se nevrátí ani ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ta byla lídrem ČSSD v Libereckém kraji, ale strana zde žádný mandát nezískala. Do sněmovny se nevrátí ani její kolega z partaje a bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který kandidoval v Jižních Čechách. ČSSD přišla i o řadu dalších známých tváří. Nepokračuje například dlouholetý poslanec a bývalý ministr průmyslu Milan Urban, který držel poslanecký mandát od roku 1998. Post neobhájil ani předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Zvolení do sněmovny se nedočkal také šéf pražské organizace ODS a dvojka na stranické kandidátce Filip Humplík. Místo něj se do sněmovny podívá zakladatel a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, který kandidoval až ze 17. místa. I jeho do sněmovny vynesly preferenční hlasy.

Mezi další známé tváře, které se nedostaly do sněmovny patří známí členové TOP 09 Martin Plíšek a místopředseda strany Marek Ženíšek. Plíšek byl třetím v pořadí na pražské kandidátce, ze které se do sněmovny dostali právě tři kandidáti. I jeho ovšem potkal stejný osud jako Hermana a Semelovou, protože ho kvůli preferenčním hlasům předběhl Dominik Feri, který kandidoval ze 36. místa. Ženíšek byl lídrem kandidátky na Plzeňsku, kde TOP 09 nezískala ani 5 procent a nezískala jediný mandát. Do sněmovny se nevrátí ani bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, který vedl kandidátku strany v Královéhradeckém kraji, kde ovšem TOP 09 nezískala žádný mandát.

Herman zastával funkci ministra kultury od roku 2013, kdy se lidovci vrátili do sněmovny a vytvořili koalici s ČSSD a hnutím ANO. Až do roku 2007 byl katolickým knězem a v roce 2010 byl zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Do podvědomí se dostal také kvůli kauze Brady, kdy prezident Miloš Zeman neudělil státní vyznamenání Jiřímu Bradymu, který přežil dva koncentrační tábory a je Hermanovým strýcem. Bradymu totiž tehdejší šéf hradního protokolu Jindřich Forejt volal a sdělil mu, že vyznamenání získá. Zeman ho však nakonec nevyznamenal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stran

Babiš drtivě vítězí, fatální prohra ČSSD. ODS se drží, slaví Okamura a Piráti

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.