Česko zastupoval ve sporu s investorem student. Teď hrozí arbitráž za miliardy

POZEMKY V PRAŽSKÝCH BENICÍCH

Česko zastupoval ve sporu s investorem student. Teď hrozí arbitráž za miliardyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podnikatel Sebastian Pawlowski dal České republice poslední možnost, jak se vyhnout arbitráži. Když se nedohodnou do dvou měsíců, bude žádat po státu více jak dvě a půl miliardy korun kvůli zmařené investici na stavbu domů v pražských Benicích. Investor se odvolává na to, že pražská radnice udělala chybu, když změnila územní plán a tím mu znemožnila stavět domy.

Investor Pawlowski prostřednictvím advokátní kanceláře Havlíček vyzval v září zahraniční výbor Poslanecké sněmovny, aby zasáhl do jeho sporu s ministerstvem financí. Úřad Andreje Babiše totiž v minulosti zamítl Pawlowského nárok na odškodnění za zmařenou investici, které podnikatel vyčíslil na 2,605 miliardy korun. Když nedojde ke smírnému vyřešení ani tentokrát, Pawlowski podá žalobu na základě dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českem.

„Jednání České republiky, která je demokratickým právním státem, považuje investor za exces a věří v to, že Česká republika napraví uvedená pochybení a prokáže respekt k ústavou a mezinárodním právem chráněným zájmům zahraničních investorů,“ uvádí dokument, který právnická kancelář zaslala poslancům a deník ECHO24.cz jej má k dispozici.

Švýcarský podnikatel je přesvědčený, že Česká republika „porušila své právní povinnosti“ a způsobila mu škodu, když došlo ke změně územního plánu na pozemcích kolem Benic. „Česká republika porušila krom jiného normy mezinárodního práva, a tím zmařila zahraniční investici a toto jednání vedlo ke vzniku notifikované, uvedené škody,“ sdělil v dokumentu Pawlowského právník Jan Havlíček.

Zahraniční investor navíc upozornil poslance, že ministerstvo financí nesvěřilo celou věc některému z renomovaných právníku, kteří se zabývají arbitrážními spory, ale za Česko jednání vedl mladý student práv. „Student právnické fakulty tedy analyzoval právní základ nároku, čímž rozhodoval o nároku poškozeného zahraničního investora ve výši 2 605 042 281 korun,“ dodal advokát.

Z ekonomického hlediska neposuzoval záležitost na ministerstvu financí podle právníků Pawlowského vůbec nikdo. „Investorovi bylo v rámci ústního jednání sděleno, že kolega zástupců ministerstva financí s ekonomickým vzděláním dal výpověď a dále tam nepůsobí,“ uvedl Havlíček. Takové zacházení označil podnikatel za „zcela nezodpovědné a odporující jednání a smírném vyřešení sporu“.

Právníci z kanceláře Havlíček si zároveň postěžovali, že první jednání s úředníky ministerstva financí bylo „poznamenáno nepřipraveností příslušných pracovníků“. „To se prokázalo dotazy, které byly investorem zodpovězeny odkazem na písemné přílohy k notifikaci,“ poznamenal advokát.

Místní se proti novým domům v Benicích vzbouřili

Pawlowski koupil pozemky v pražských Benicích, aby na nich se svou firmou Projekt Sever postavil řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Jenomže proti územnímu plánu, který počítal s výstavbou, se postavili obyvatelé obce Benice.

S žalobou uspěli a městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud rozhodl, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu. Podnikatelův právník v minulosti uvedl, že změnu územního plánu, aby se v lokalitě mohlo stavět, přitom zahájila sama Městská část Praha-Benice v roce 2002 a o příslušnou změnu požádala radnici hlavního města v roce 2004.

Čtěte také: Pawlowski zahajuje arbitráž proti Česku. Chce 2,6 miliardy

Pawlowski chce po státu 2,5 miliardy. Kvůli zmařené investici

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články