Vláda Chovancovu dobrovolnickou armádu nepodpořila

Legální držitelé do zbraně!

Vláda Chovancovu dobrovolnickou armádu nepodpořilaAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

ren Echo24

Vláda se neshodla na novele ústavního zákona, která umožňuje majitelům zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na vytvoření tzv. dobrovolnických jednotek již dříve za velmi nebezpečný a nedomyšlený označil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Chovance ráno před jednáním před Úřadem vlády podpořili členové Českomoravské myslivecké jednoty a legálních držitelů zbraní, kteří vládě předali petici s 50.000 podpisy. Novelu bude nyní projednávat parlament.

Vláda se podle slov jejího mluvčího Martina Ayrera na návrhu novely ústavního zákona neshodla. „K návrhu nepřijala stanovisko,“ napsala Ayrer na Twitteru.

Za novelou ústavního zákona stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Cílem novely podle autorů není zakotvit držení zbraní jako základní právo. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu.

Podle Chovance se debata o ústavním zákonu vedla poměrně dlouho, proti byli ministři z hnutí ANO. „Myslím si, že máme velmi dobrou vyjednávací pozici, abychom získali 120 hlasů potřebných v Poslanecké sněmovně,“ řekl po jednání. Ministr věří, že se návrh stihne projednat do voleb.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by po změně ústavního zákona platit nepřestaly. Motivem pro sepsání novely ústavního zákona je i navrhovaná evropská směrnice, jež má vlastnictví zbraní zpřísnit a kterou Česko kritizuje. Podle Chovance je tato souvislost okrajová. Lidé by však podle něj mohli přijít o tisíce zbraní.

Návrh je nebezpečný a nedomyšlený, zní z ANO

Chovanec před jednáním řekl, že má pro svůj návrh podporu sociálnědemokratických ministrů. „Uvidíme, jak se zachovají kolegové z hnutí ANO, kteří to opět vzali jako politický souboj,“ podotkl Chovanec. Připomněl, že i když vláda k ústavnímu zákonu vydá pozitivní nebo neutrální stanovisko, tak rozhodovat se bude hlasováním ve Sněmovně. „Pevně doufám, že to projde a že v Poslanecké sněmovně získáme dost hlasů na to, aby to získalo podporu,“ dodal Chovanec.

Ministři spravedlnosti Robert Pelikán a životního prostředí Richard Brabec (oba ANO) se změnou ústavního zákona nesouhlasí. „Ústavní změnu považuji za velmi nebezpečnou, nedomyšlenou, byl bych velice nerad, kdyby byla,“ řekl Pelikán před jednáním vlády.

Návrh naopak podporují občanští demokraté. „Jako ODS jsme přesvědčeni, že musíme učinit nějaký preventivní krok proti přijetí směrnice EU, která by odzbrojila naše občany,“ uvedla poslankyně Jana Černochová (ODS).

Je to předvolební populismus, kritizuje Chovancův návrh TOP 09

Zakotvení držení zbraní v ústavě odmítá i TOP 09. „Jde o předvolební populismus. Právo na držení a použití zbraně není třeba zakotvovat do ústavního zákona. Náš současný zákon o zbraních a střelivu je zcela vyhovující, stejně tak instituty nutné obrany a krajní nouze, které lze použít také při ochraně zdraví a životů jiných osob, tedy i při teroristickém útoku,“ uvedl pro Echo24 opoziční poslance z TOP 09 Martin Plíšek.

Návrh podle něj může být navíc zneužitelný pro formování různých ozbrojených domobran. „Ty mohou mít zcela jiné cíle, než ochranu bezpečnosti, územní celistvosti a demokratických základů ČR,“ dodal Plíšek.

Chovanec v pondělí opět připustil, že návrh je částečně reakcí na směrnici EU, která má zpřísnit podmínky pro držení zbraní. Novela má podle ministra ochránit přísné a fungující tuzemské zákony.

Upozornil, že pokud evropská směrnice projde v „nejhrubší“ podobě, tak vnitro podá žalobu. Nyní se připravují podklady pro její případné podání. „Na začátku to byl možná dobrý úmysl, ale to provedení je za školní známku pět mínus,“ komentoval směrnici Chovanec. Směrnice se nelíbí ani ministrovi Brabcovi. „Evropskou normu opravdu považuji za špatnou a zbytečnou, za něco, co není podle mého názoru nezbytné,“ uvedl Brabec.

Na evropskou směrnici a změnu ústavního zákona reaguje i petice, kterou dnes Úřad vlády obdržel. „Ústavní právo na zbraň není nic jiného než ochrana našeho dobrého zákona o zbraních a střelivu. Nikdo neříká, aby se lidi ozbrojovali nebo aby se rozdávali zbraně,“ řekl ČTK Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty.

Už nejsme žádným protektorátem

Střelecká veřejnost později na tiskové konferenci byla k politikům, kteří nejsou pro ústavní zakotvení držení zbraní, byla velmi kritická. Kritizovali i evropskou směrnici. „Někteří politici sice odsuzují návrh Evropské komise, ale nechtějí nic udělat proto, abychom my něco pověděli. Vy v Bruselu si to odhlasujte, ale my vaši směrnici prostě nepřijmeme. My čeští občané si nechceme nechat kázat nesmysli, nejsme žádným protektorátem,“ řekl na tiskové konferenci podplukovník Pavel Černý.

Evropská unie bude o směrnici hlasovat 15. března a střelecká veřejnost již v pondělí varovala, že pokud tento návrh projde, svolá demonstraci na Václavském náměstí.

Chovanec v pondělí také uvedl, že pokud směrnice projde v „nejhrubší“ podobě, tak vnitro podá žalobu. Nyní se podle něj připravují podklady pro její případné podání. „Nechceme nic měnit na tom, že cesta ke zbraním je teď dostatečně složitá a bezpečná,“ uvedl Chovanec.

K začátku roku mělo v Česku zbrojní průkaz přes 300.300 lidí. Úřady ke stejnému datu registrovaly více než 801.500 zbraní. V souvislosti s ústavním zákonem a evropskou směrnicí dnes Úřadu vlády předali petici s 50.000 podpisy členové myslivecké jednoty a legálních držitelů zbraní, kteří návrhy Chovance podporují.

Čtěte také: Vnitro plánuje systém rezerv: Legální držitelé, do zbraně!