Svobodní europoslance Macha vybízejí k porušování zákona

Svobodní europoslance Macha vybízejí k porušování zákonaNOVÉ
Domov

Kampaň Svobodných proti EU

oj Echo24

Europoslanec Petr Mach a jeho Svobodní nabádají k porušování zákonů. Mach přelepením modrého proužku na SPZ svého vozu samolepkou s přeškrtnutými hvězdami EU vybízí k přestupku proti Zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Svobodní tyto samolepky bez jakéhokoliv varování prodávají na svém webu.

Předseda Svobodných a poslanec Evropského parlamentu Petr Mach porušuje zákony České republiky a zároveň k tomu samému rovnou vybízí ostatní. Na svém Facebooku totiž sdílel minipříběh z návštěvy Stanice technické kontroly, kam přijel s vozem s upravenými poznávacími značkami s přeškrtnutým prstencem zlatých hvězd EU.

„Dnes náš focus prošel STK a žádná námitka proti samolepce přeškrtnuté EU nepadla,“ napsal Petr Mach spolu se smajlíkem na Facebook. „A pak jsem na boku budovy STK viděl vyvěšený stejný symbol.“

To, co pracovníci STK i přes povinnost podobné jednání nahlásit přehlédli, by ale nemusela přehlédnout policejní kontrola. Jakákoliv nepovolená manipulace s registrační značkou vozidla se totiž podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. § 125c rovná přestupku.

„Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,“ stojí v příslušném zákoně s tím, že provinilec bude pokutován částkou 5 až 10 tisíc korun a zákazem řízení na půl roku až rok.

Svobodní nicméně podobného nařízení nedbají a své stoupence lákají na zakoupení samolepky s přeškrtnutým symbolem EU přímo na jejich eshopu. „Dvě průhledné samolepky vhodné k přelepení hvězdiček na registračních značkách vozidla (dříve SPZ),“ stojí na webu strany bez jakéhokoliv varování o nesouladu se zákony.

Čtěte také: ‚Dělám zbroják‘. Mach se bojí o bezpečí a ukazuje lidem návod

Musí o nás Europol vědět vše? Od europoslanců má nové pravomoci