‚Dělám zbroják‘. Mach se bojí o bezpečí a ukazuje lidem návod

Šéf Svobodných rozjíždí kampaň

‚Dělám zbroják‘. Mach se bojí o bezpečí a ukazuje lidem návodVIDEO 1
Domov

oj Echo24

„Dělám zbroják.“ Tak se rozhodl pojmenovat svou kampaň na podporu práva držení zbraní předseda Svobodných Petr Mach. Na své internetové stránky umístil bodový plán s cílem získat zbrojní průkaz a návod pro ostatní, jak si ho také opatřit. Vše chce monitorovat i pomocí videí, na zatím prvním stojí spolu s potřebnými dokumenty před policejní služebnou a vysvětluje své pohnutky jako snahu postarat se o sebe a svou rodinu.

Petr Mach se rozhodl reagovat na návrh EU omezit právo držení zbraní tím, že si sám o zbrojní průkaz zažádal. Na svých webových stránkách zveřejnil 11bodový plán s cílem průkaz získat. Z něho zatím splnil první položku a to podání přihlášky Policii ČR.

„Rozhodl jsem se udělat si zbrojní průkaz. Policie a armáda nejsou všude a já chci být schopen v případě nebezpečí ochránit sebe, rodinu a své okolí,“ říká na prvním z plánovaných videí předseda Svobodných Petr Mach. „První co musíte udělat je, že si na poště koupíte stokorunový kolek a s tím přijdete na Policii České republiky odbor služby pro zbraně, tam vyplníte žádost a získáte termín.“

Svoje počínání rozdělil do jednotlivých částí podle procesu získávání „zbrojáku“. Kromě podání přihlášky ho tak čeká nácvik teorie a střelby, následuje samotná zkouška, potvrzení od doktora, vydání zbrojního průkazu, vybrání zbraně – Mach bude vybírat z kategorie B, požádání policie o nákupní povolení a samotný nákup následovaný registrací zbraně a jejím aktivním používáním.

„Jsem zásadně pro to, aby bezúhonný český občan měl nadále možnost legálně držet zbraň, ať pro sport nebo pro vlastní ochranu, a českou legislativu v této oblasti považuji za jednu z nejlepších v Evropě,“ komentuje dále na stránkách Petr Mach. „Držení střelných zbraní, včetně samonabíjecích, které chce EU zakázat, je již nyní v České republice pochopitelně předmětem regulace. K vlastnictví zbraně je třeba zbrojní průkaz a povolení od policie, což zaručuje, že se zbraň nedostane legálně do ruky tomu, kdo pro její držení není způsobilý.“

Kritizovaný návrh předložila Evropská komise s tím, že se změnou legislativy omezí počet těch, kteří by zbraň nosit neměli a zároveň i ztíží možnost ji nově získat. Návrh kritizuje řada českých politiků s tím, že jsou v něm obsaženy absurdity, jako například nutnost zbrojní průkazy držet i v případě vlastnictví hraček, replik či jiných předmětů pouze připomínající reálné zbraně.

Čtěte také: Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

Zbrojní pas na pět let. Vláda zpřísnila zákon o zbraních