Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

Méně zbraní - více bezpečí?

Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci BruseluNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stále více politiků v Česku se staví proti návrhu Evropské komise na zásadní změnu legislativy týkající se držení zbraní. Zbrojní průkaz by totiž nově mohl být vyžadován třeba i u replik, hraček či zapalovačů, které zbraně svým vzhledem jen připomínají. Především jde ale o omezování legálních držitelů zbraní, zatímco by unie měla bojovat spíše s těmi nelegálními. Už minulý týden na absurdity v návrhu upozornili poslanci ČSSD. A téměř každý den se teď přidávají další.

Komise navrhla přísnější omezení týkající se střelných zbraní v polovině listopadu. Hned poté se ale spustila lavina protestních hlasů českých politiků, kteří návrh považují za šikanu majitelů legálně držených zbraní.

Hlavním smyslem návrhu, který reaguje mimo jiné na teroristické útoky v Paříži, je zákaz přístupu civilistů k automatickým a některým poloautomatickým zbraním. V rychlosti předložená novinka ale obsahuje i řadu absurdit. Podle ČSSD by dopadla třeba na kluby vojenské historie, na sportovní střelbu nebo airsoftové spolky. Proto proti ní vystupuje stále více politiků.

„Dopustíme-li přijetí návrhu směrnice Evropské komise omezující prodej a držení zbraně v Evropské unii, je to pro mě absolutní omezení svobod a práv občanů celé Evropské unie, nejenom České republiky. A vzniká tím nebezpečný precedent. Tvorba nic neříkajících nebo všeobjímajících, tedy vágních legislativních opatření pro oblast prodeje a držení zbraní je další ukázkou impotence Bruselu adekvátně reagovat na nastalé bezpečnostní hrozby a rizika. Přišlo mi úplně absurdní, že s něčím takovým Brusel přichází po sérii teroristických útoků v Paříži, Belgii a v jiných zemích,“ burcovala například kolegy ve sněmovně Jana Černochová z ODS, když chtěla, aby dolní komora parlamentu podobné omezování jednoznačně odmítla.

Černochová je také starostkou Prahy 2. A kolegům připomněla události z druhé světové války, které se odehrály v kryptě Cyrila a Metoděje: „Víme, co se v Resslově ulici stalo, co se tam odehrálo. Skutečně chceme, aby Vojenský historický ústav zničil zbraně z atentátu na Reinharda Heydricha?“

Česko jako standard

Proti směrnici Evropské komise už se také postavilo vedení ODS i TOP 09. Podle poslance topky Františka Laudáta je omezení práv občanů legálně držet zbraně krajně nešťastné a hrozba útoků se tím nijak nesníží. „Teroristé si přece nechodí žádat o zbrojní průkaz,“ vysvětluje. Podle vedení strany by měl v Česku zavedený systém platit jako standard ve všech evropských zemích.

„Nikdy se nedá s terorismem bojovat tím, že omezíme legální držení čehokoliv. Je to stejné, jako kdybychom příště omezili prodej automobilů od určité kubatury občanům jen proto, že je teroristé využívají ke svým účelům jako zbraň,“ dodává Laudátův spolustraník Radek Zapletal.

Čtěte také: Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače

Že je česká legislativa v oblasti držení zbraní jednou z nejlepších v unii, je přesvědčený i předseda Svobodných Petr Mach. Ten upozorňuje, že se plánované zákazy týkají pouze lidí, kteří dodržují zákony.

„Zločinci legální zbraně nepoužívají, protože podle nich by je policie rychle vystopovala, a tudíž se jich nová omezení nijak nedotknou. Legálními zbraněmi je spácháno jen asi dvě až tři promile násilných trestných činů. Koneckonců i zbraně, se kterými teroristé vraždili v Paříži, jsou ve Francii zakázány,“ oponuje nápadu komise Mach.

Proti návrhu je i vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, podle kterého lze k vyšší kontrole využít už nyní platné legislativy.

Čtěte také: Po Evropě běhají teroristé. A Brusel lidem zakazuje zbraně...

A své původní stanovisko přehodnotil i europoslanec a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák. Ten nejprve směrnici vítal, poté, co se s ní seznámil blíže, ale už i on varuje.

„Zpřísnění zbraňové regulace sice osobně podporuji, ale současný návrh se komisi – velmi mírně řečeno – opravdu nepovedl. Snažit se bojovat proti terorismu omezováním legálního držení zbraní bezúhonnými občany je zjevným nesmyslem, dokonce i ve světle letošních útoků ve Francii,“ připouští Polčák.

Podle něj byly v Paříži použity zbraně propašované ze zemí mimo EU a v případě lednového útoku na redakci Charlie Hebdo šlo zase o špatně znehodnocené a nelegálně reaktivované zbraně ze Slovenska.

O osudu revidované směrnice teď budou muset rozhodnout Evropský parlament a Rada. Komise věří v rychlé přijetí, aby změny mohly vstoupit v platnost od poloviny roku 2016.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články