1 Spor radniční koalice

Jak se zbavit architekta Kábrta? Rébus pražské Trojkoalice

NOVÉ

Témata: , , ,

Zrušit úterní jmenování kontroverzního architekta Jana Kábrta šéfem magistrátního odboru územního rozvoje a urychleně vypsat nové výběrové řízení. To chce po svých partnerech z ČSSD a ANO Trojkoalice. Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ), který je nově Kábrtovým nadřízeným, o architektovi mluví jako o člověku, který straní developerům a jehož podklady vedly k trestnímu stíhání politiků. Koaliční partneři ale odmítají Stropnickému ustoupit.

Pražští radní o jmenování Kábrta do funkce jednoho z klíčových úředníků magistrátu rozhodli v úterý. Jeho jmenování si na pořad jednání přihodili na poslední chvíli a radní za ČSSD a ANO Kábrta prohlasovali navzdory svým třem kolegům z Trojkoalice, kteří byli proti. Trojkoalici vadí Kábrtova minulost na Praze 11 plná kontroverzních kroků. Řadu z nich ostatně nyní vyšetřuje policie.

„Rada o jmenování pana Kábrta rozhodla přes odmítavé stanovisko všech radních za Trojkoalici. Ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou předložený materiál navíc neprošel ani řádným připomínkovým řízením: chyběl na něm podpis náměstka Matěje Stropnického i primátorky Adriany Krnáčové,“ vypočítává Trojkoalice, proč by se mělo jmenování Kábrta zrušit a vypsat nové výběrové řízení.

Kábrt podle náměstka Stropnického, který je nyní nově jeho nadřízeným, nese odpovědnost za protiprávní a soudy zrušené developerské projekty na Praze 11 v době, kdy tamní radnici řídil nyní obviněný Dalibor Mlejnský.

„Jan Kábrt v roli vedoucího oddělení územního rozvoje úřadu Prahy 11 dle doložených příkladů zcela evidentně stranil developerské lobby a opakovaně zpracovával pro radu městské části podklady v rozporu s veřejným zájmem a opakovaně i se zákonem,“ tvrdí Stropnický.

Čtěte také: ‚Kmotrovský‘ architekt získal utajeně funkci. Hádka pražské koalice

Tomu vadí především to, že je Kábrt jmenován do funkce, kde bude mít pod palcem přípravu metropolitního plánu. Plán mimo jiné určuje, kde a jak se může stavět.

I když Kábrt na Praze 11 o ničem sám nerozhodoval, politici, kteří čerpali z jeho podkladů, jsou nyní trestně stíhaní, dodává Stropnický. Ten svým kolegům z ČSSD a ANO zároveň poslal dvě strany argumentů, proč by měl Kábrt urychleně skončit.

Mezi problematickými kauzami z architektovy minulosti jmenuje například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11, nebo stavbu bytových domů ve Stříbrského ulici a Na Výhledu, kvůli nimž bylo obviněno 39 zastupitelů. Kábrt je navíc podle Stropnického ve střetu zájmů.

Kábrta neodvoláme, zní z ČSSD a ANO

Jenže koaliční partneři Trojkoalice už se nechali slyšet, že výměna Kábrta nepřipadá v úvahu, protože prošel řádným výběrovým řízením. Nyní tak bude záležet, jak velký tlak bude Stropnický schopen na koaliční partnery vyvinout. A také na tom, co celému sporu po návratu z dovolené řekne primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která chtěla dění na magistrátu zprůhlednit a zbavit se kontroverzních lidí z minulosti.

„My s tím jmenováním jako Trojkoalice nadále nesouhlasíme. Pokud naši partneři nehodlají personálie změnit, budeme muset dál vyjednávat, i když to nebude jednoduché. Byla by ale škoda, kdyby se zrovna na tomto sporu koalice rozpadla,“ řekl k roztržce deníku ECHO24.cz šéf pražských lidovců a radní pro kulturu Jan Wolf.

Ten kvůli sporu nevylučuje vyvolání dohadovacího řízení, zároveň to ale nepokládá za pravděpodobné. V současné době už totiž taková řízení běží mezi koaličními partnery v Praze tři.