Jak se zbavit architekta Kábrta? Rébus pražské Trojkoalice

Spor radniční koalice

Jak se zbavit architekta Kábrta? Rébus pražské TrojkoaliceNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Zrušit úterní jmenování kontroverzního architekta Jana Kábrta šéfem magistrátního odboru územního rozvoje a urychleně vypsat nové výběrové řízení. To chce po svých partnerech z ČSSD a ANO Trojkoalice. Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ), který je nově Kábrtovým nadřízeným, o architektovi mluví jako o člověku, který straní developerům a jehož podklady vedly k trestnímu stíhání politiků. Koaliční partneři ale odmítají Stropnickému ustoupit.

Pražští radní o jmenování Kábrta do funkce jednoho z klíčových úředníků magistrátu rozhodli v úterý. Jeho jmenování si na pořad jednání přihodili na poslední chvíli a radní za ČSSD a ANO Kábrta prohlasovali navzdory svým třem kolegům z Trojkoalice, kteří byli proti. Trojkoalici vadí Kábrtova minulost na Praze 11 plná kontroverzních kroků. Řadu z nich ostatně nyní vyšetřuje policie.

„Rada o jmenování pana Kábrta rozhodla přes odmítavé stanovisko všech radních za Trojkoalici. Ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou předložený materiál navíc neprošel ani řádným připomínkovým řízením: chyběl na něm podpis náměstka Matěje Stropnického i primátorky Adriany Krnáčové,“ vypočítává Trojkoalice, proč by se mělo jmenování Kábrta zrušit a vypsat nové výběrové řízení.

Kábrt podle náměstka Stropnického, který je nyní nově jeho nadřízeným, nese odpovědnost za protiprávní a soudy zrušené developerské projekty na Praze 11 v době, kdy tamní radnici řídil nyní obviněný Dalibor Mlejnský.

„Jan Kábrt v roli vedoucího oddělení územního rozvoje úřadu Prahy 11 dle doložených příkladů zcela evidentně stranil developerské lobby a opakovaně zpracovával pro radu městské části podklady v rozporu s veřejným zájmem a opakovaně i se zákonem,“ tvrdí Stropnický.

Čtěte také: ‚Kmotrovský‘ architekt získal utajeně funkci. Hádka pražské koalice

Tomu vadí především to, že je Kábrt jmenován do funkce, kde bude mít pod palcem přípravu metropolitního plánu. Plán mimo jiné určuje, kde a jak se může stavět.

I když Kábrt na Praze 11 o ničem sám nerozhodoval, politici, kteří čerpali z jeho podkladů, jsou nyní trestně stíhaní, dodává Stropnický. Ten svým kolegům z ČSSD a ANO zároveň poslal dvě strany argumentů, proč by měl Kábrt urychleně skončit.

Mezi problematickými kauzami z architektovy minulosti jmenuje například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11, nebo stavbu bytových domů ve Stříbrského ulici a Na Výhledu, kvůli nimž bylo obviněno 39 zastupitelů. Kábrt je navíc podle Stropnického ve střetu zájmů.

Kábrta neodvoláme, zní z ČSSD a ANO

Jenže koaliční partneři Trojkoalice už se nechali slyšet, že výměna Kábrta nepřipadá v úvahu, protože prošel řádným výběrovým řízením. Nyní tak bude záležet, jak velký tlak bude Stropnický schopen na koaliční partnery vyvinout. A také na tom, co celému sporu po návratu z dovolené řekne primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která chtěla dění na magistrátu zprůhlednit a zbavit se kontroverzních lidí z minulosti.

„My s tím jmenováním jako Trojkoalice nadále nesouhlasíme. Pokud naši partneři nehodlají personálie změnit, budeme muset dál vyjednávat, i když to nebude jednoduché. Byla by ale škoda, kdyby se zrovna na tomto sporu koalice rozpadla,“ řekl k roztržce deníku ECHO24.cz šéf pražských lidovců a radní pro kulturu Jan Wolf.

Ten kvůli sporu nevylučuje vyvolání dohadovacího řízení, zároveň to ale nepokládá za pravděpodobné. V současné době už totiž taková řízení běží mezi koaličními partnery v Praze tři.