Klaus mladší: Vracím se do politiky, protože se tu rozrůstá neomarxismus

Znovu v ODS

Klaus mladší: Vracím se do politiky, protože se tu rozrůstá neomarxismusNOVÉ 2
Domov

Filip Nachtmann

Václav Klaus mladší, který se v pondělí stal po osmileté pauze znovu členem ODS, nevylučuje, že by příští rok mohl být jedním z kandidátů strany do sněmovních voleb. Klaus se pro návrat mezi občanské demokraty rozhodl, protože se podle něj zhoršuje doba a chodit do práce a věnovat se koníčkům přestává stačit. Jak řekl deníku ECHO24.cz, ubývá svoboda, lidé jsou zastrašováni a v Evropské unii se začíná rozrůstat neomarxismus.

Klaus mladší, který z ODS vystoupil v roce 2008, po svém návratu uvedl, že na stranu nikdy tak úplně nezanevřel. „Takřka vždy jsem ODS volil a v posledních době s jejími představiteli intenzivně spolupracuji jako expert v oblasti školství. Opětovný vstup do aktivní politiky je logickým vyústěním této spolupráce,“ říká.

A připomíná tak sblížení, ke kterému došlo už na jaře 2014, kdy z něj nový předseda Petr Fiala udělal svého poradce a experta ODS na školství. Podle Klause je teď navíc pravý čas se do strany vrátit. Doba se prý zhoršuje a chodit do práce, věnovat se koníčkům a rodině přestává stačit.

„Přibývá úbytku svobody, lidé se zastrašují, nesmí se říkat určité věci. Kdybych například stále byl ředitelem školy, nemohu si dovolit říkat, co říkám. A nejde přitom o nijak šokující prohlášení. V Evropské unii se začíná rozrůstat neomarxismus a je třeba s tím něco dělat,“ je přesvědčený Klaus a dodává: „Česká vláda tomu jen přihlíží a premiér zvlášť je vůči EU patolízalský. Nijak těm neomarxistickým opatřením a plánům nebrání. Když se podíváme na otázku migrační krize a postoje Maďarska, Polska či Slovenska, my se oproti nim chováme jako nějaká bláznivá Belgie.“

Kandidatura? Zatím jde o předčasnou otázku

Klaus se nakonec na svém návratu dohodl s dejvickým sdružením na Praze 6. To ho vnímá jako jasnou posilu, i když preference syna zakladatele ODS jsou jinde než v komunální politice. Možná proto Klaus mladší nijak nerozporuje informace deníku ECHO24.cz, že by mohl být jedním z kandidátů ODS pro sněmovní volby v roce 2017.

„Je pravda, že mou preferencí je celostátní politika a zejména oblast školství. Ne komunální politika. Ale do voleb je ještě daleko, jde o předčasnou otázku,“ reagoval Klaus.

Šestačtyřicetiletý Klaus mladší do ODS poprvé vstoupil už v září 2002. Po dlouhodobějších sporech ji ale opustil o šest let později, když se jeho oblastní organizace rozhodla na šéfa strany podpořit Mirka Topolánka.

Čtěte také: Klaus mladší se vrací do ODS. Stane se jedním z volebních lídrů?