Nečekaně rezignovala celá Rada Českého rozhlasu

Rozhlas má novou radu

Nečekaně rezignovala celá Rada Českého rozhlasuAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

Na veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu ve středu nečekaně rezignovalo celé její vedení. Novým předsedou Rady se stal Petr Šafařík, jediný kandidát na předsedu. Informace přinesl server Marketing & Media.

Předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík rezignoval na svou funkci – oznámil to na začátku dnešního jednání. Spolu s ním rezignovali i oba místopředsedové. Rada proto zvolila nové předsednictvo. Novým předsedou se stal Petr Šafařík, který od kolegů dostal pět hlasů, čtyři byly neplatné. Novými místopředsedy se stali Milan Badal a Ivan Tesař, který bude současně tiskovým mluvčím.

Michal Stehlík pro server ECHO24.cz řekl, jaké důvody jej k rezignaci vedly. ,,Máme za sebou řešení dramatického období a budu rád, když se dalšího období ujme někdo jiný. Nechtěl jsem kandidovat ani na jinou funkci,“ uvedl. Podle svých slov je dost vytížen prací v Národním muzeu a na Filozofické fakultě UK. ,,Poslední měsíce byly dost vyčerpávající,“ dodal s tím, že v Radě zůstává. ,,A teď je hlavní úkol volba nového ředitele,“ uzavřel Stehlík. Totéž napsal i na svůj twitterový účet.

Český rozhlas se v poslední době potýká s velkými personálními změnami. Na začátku října rezignoval Peter Duhan, generální ředitel ČRo. Jako hlavní důvod uvedl zdravotní důvody, později zmínil rovněž údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. Duhan se stále častěji potýkal s kritikou Rady, která jej podezřívala z porušení zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje Duhana v ČRo.

Novým prozatímním šéfem Českého rozhlasu je ředitel odboru techniky a šéf týmu pro digitalizaci Karel Zýka. Rozhlas povede po tři měsíce do zvolení řádného generálního ředitele ČRo. Rada už dříve vyhlásila otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musejí předložit projekt na období 2016 až 2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

Duhan porušil zaměstnáním syna zákon

Nová Rada na středečním zasedání dále jednomyslně konstatovala porušení zákona o Českém Rozhlasu v případě syna bývalého ředitele Petera Duhana a bývalého předsedy Rady Tomáše Ratiborského.

Syn ředitele Duhan ve veřejnoprávním médiu pracoval tři roky. Nejdříve coby externí zaměstnanec, a to ještě v době, kdy jeho otec řídil publicistickou stanici Český rozhlas 6. Interním pracovníkem se stal v době, kdy Peter Duhan zastával funkci generálního ředitele. Od července 2012 byl zařazen coby rešeršista v Centru zpravodajství, skončil sám letos v srpnu.

Rada dnes také schválila výši mzdy prozatímního generálního ředitele Karla Zýky 150.000 korun měsíčně. Jeho předchůdce bral o 10.000 Kč více.

Čtěte také:

Dočasným šéfem Českého rozhlasu bude Karel Zýka

Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, řekl šéf ČRo a rezignoval