Babiš jako Žižka – proti všem. Poráží ho ale nejednota

Rozpad koalic ve městech

Babiš jako Žižka – proti všem. Poráží ho ale nejednotaANALÝZA
Šéf ANO Andrej Babiš, jeho partnerka Monika a nový předseda pražské organizace hnutí Martin Stropnický na snímku z října 2014 Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Pražská buňka ANO udržela jednotu a do svého čela zvolila ministra obrany Martina Stropnického. Proto dosud není stoprocentně jisté, že ANO přijde o vládu nad hlavním městem. Na druhé straně je jisté, že politická divize Agrofertu kráčí dál do své první velké krize, jen se do čela tažení postavil po bok Andreje Babiše nový muž. Nebude to mít snadné.

Čtěte také: Nový šéf pražské ANO Stropnický: Chci staronovou koalici

V první řadě jde o udržení moci na pražském magistrátě, zdaleka ale nejde jen o Prahu. Své pozice ANO ztratilo či oslabilo v sedmi dalších velkých městech, koalice s jeho účastí se rozpadaly i v menších městech a městských částech. Musí se tedy najít důvod, proč jsou potíže nových lidí z ANO spíše pravidlem než výjimkou.

Šéf Andrej Babiš a jeho lidé mají marketingové vysvětlení k dispozici. Tradiční demokratické strany vnímají neideologické hnutí ANO jako vetřelce, chtějí udržet staré časy, a tak se proti ANO spojují dokonce bez ohledu na to, že jsou názorově odlišné. Poslanec Martin Komárek si postěžoval, že od této chvíle musí ANO počítat s tím, že v každých příštích volbách bude bojovat proti všem.

Nepoučitelní

Jde opravdu jen o marketing, který situaci v Praze ani jiných městech nevystihuje. Česká metropole prožívá výměnu středolevé koalice, kterou vedlo ANO, za pravolevou s dominancí TOP 09. V Praze hrála ideologie vždy velkou roli a vládnout nepravicově v ní na rozdíl od republikové úrovně asi není možné. Babišův výklad zakrývá ještě jednu podstatnější věc. Spouštěčem krizí na radnicích nebylo nikdy spiknutí ostatních proti ANO, ale rozpad zastupitelských klubů samotného hnutí, který se pak přenesl do radniční koalice. Různá města zvládají své krize různým způsobem, někdy to ostatní raději zkoušejí bez Babišových lidí, jindy se s nimi dohodnou na jiném modelu spolupráce. I v této souvislosti jde najít z pohledu ANO uklidňující výklad. Političtí nováčci dělají chyby, kterými se však učí, a své zkušenosti zúročí příště. Výpadky na radnicích jsou však natolik rozsáhlé, že takové vysvětlení nestačí. Musí jít o chyby určitého druhu, které jsou navíc natolik závažné, že vyvolávají okamžitý trest.

Leccos napovídá komentář, kterým místní noviny v jedné pražské čtvrti komentovaly v tomto týdnu svržení tamního starosty z Babišova hnutí. „Za uběhlý rok se Újezd nad Lesy pod vedením ANO vrátil o pět let zpátky – do chaosu nahodilých rozhodování a vlivových sítí,“ napsaly Otevřené noviny. Obdobné hlasy zaznívají z dalších obcí, namátkou je možné jmenovat Opavu nebo Most. Lidé z ANO nastoupili do vedení radnic jako představitelé klientských bratrstev a bezohledně prosazovali především jejich zájmy. Jejich nástup znamená recidivu období před rokem 2010, kdy mnohá města ovládaly mafie, kterých se ostatně všude ještě nezbavili.

Čtěte také: Politický převrat: v Praze 21 svrhli vládu ANO

Neodolatelné kouzlo středu

Pokud komentář z Újezda nad Lesy vystihuje realitu, pak je situace vážnější, než se zdá. Šlo by o silný argument, že Česko promarnilo jednu příležitost. V řadě východoevropských zemí zavládla únava z ideologické politiky a voliči se obracejí ke středovým stranám, které nejsou ani nalevo, ani napravo, ale nabízejí věcná konstruktivní řešení, jak svědčí názvy nových a minimálně krátkodobě úspěšných politických subjektů typu Pozitivní Slovinsko, Most, Moderní strana, Moderní strana středu. V Česku vyhrál politik se sloganem „Ano, bude líp“. V jádru všech středových stran se skrývá určitý populistický motiv, který nemusí být nutně na škodu, pokud v občanech zklamaných z demokracie všedního dne vzbudí určitý entuziasmus a důvěru v budoucnost.

Dokázal to i Andrej Babiš, teď se však na radnicích ukazuje, že nejde o víc než marketing. Náklonnost ke středové politice má hluboké kořeny. Dnes si musí řada Čechů připustit, že si svého středového lídra nevybrali nejlépe a že ho asi neměli hledat v revíru polistopadových zbohatlíků, kteří mají přirozený zájem na konzervaci nebo recyklaci minulých, pro ně tak výhodných poměrů. Přesto není pro Babiše všechno ztraceno, možná stačí, když on sám a jeho lidé přestanou dělat další chyby. Náhradní politik středu zatím na obzoru není.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články