Kouzlo pořád funguje. Metropole řekly ANO

ANALÝZA

Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc. Do největších měst České republiky dosadí Andrej Babiš své primátory, pokud se mu po vítězství v komunálních volbách podaří domluvit potřebnou koalici.

I ve třetích volbách během jednoho roku dokázala drahá kampaň přesvědčit nespokojené občany, že hnutí podnikatele v chemii nabízí alternativu na vyléčení poměrů v zemi. Z pohledu velkých měst se stal Babiš suverénním vítězem komunálních voleb.

Přesto nemůže pouze slavit, volební výsledky totiž ukazují, že ANO dosud nepřekročilo stín pouhého protestního hnutí. Zdaleka neuspělo stejně dobře ve všech městech. Nejúspěšnější bylo tam, kde lidé volí i do městských zastupitelstev „politicky“, tedy stejně jako ve sněmovních volbách. Jednookým králem se stal Babiš ještě tam, kde radnice v posledních letech nefungovaly a kde dosavadní radní nejvíc utrpěli aférami a skandály. To je případ Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Pardubic, Přerova a Opavy.

Podpora navíc s výjimkou Ústí nikde nepřekročila čtvrtinu. Nebýt rozpadu politické scény ve většině zmíněných měst, k vítězství by to nestačilo, v řadě metropolí to nemusí stačit k dosazení vlastního primátora.

V krajských městech, kde našli v regionálních stranách už před čtyřmi lety kvalitní alternativu k tradičním partajím, o Babiše tolik nestojí, jak svědčí případ Liberce, Hradce Králové, Karlových Varů nebo Zlína. V menších sídlech typu Chebu, Tábora nebo Znojma, kde se lidé více znají, pak už neměli Babišovi noví kandidáti vůbec žádné šance.

Ve volbách pokračoval ústup zavedených stran, překvapivě to však neznamená, že jejich dominance v komunální nebo i velké politice končí. Zvláště dobře to ukázalo první kolo senátních voleb. Sociální demokraté postoupili do druhého kola ve dvou třetinách obvodů. ANO zřejmě nedokázalo najít dost silných osobností, a proto mělo ve srovnání s ČSSD jen poloviční výsledek, zhruba na úrovni kandidátů KDU-ČSL a ODS.

Pro sociální demokraty jsou zvlášť trpké porážky v boji o brněnský i ostravský magistrát a útěchou jim musí být menší radnice v Havířově nebo Prostějově. Naproti tomu občanští demokraté mohou skromně slavit, protože uhájili vítězství v Teplicích, Mladé Boleslavi a málem také v Plzni, dobře dopadli i v senátních volbách. Podzimní volby roku 2014 tedy nepřinesly konečný verdikt, že strana ve velké politice končí. To platí zvláště v souvislosti s tím, že konkurent v boji o nejsilnější pravicovou stranu TOP 09 patří ve volbách k poraženým. Byť těsná prohra v boji o hlavní město s Babišovým hnutím ANO má velkou symbolickou hodnotu, protože ji Schwarzenbergova strana nevyrovnala dobrým výsledkem v jiném větším městě.

Pozici zavedených stran potvrdila i skutečnost, jak při volbách vyhořel Úsvit Tomia Okamury. Ziskem jediného procenta v Praze nebo v Brně zaostávají hluboko dokonce za komunálním výsledkem jiné politické komety, strany Věci veřejné v roce 2010. Komunální i senátní volby ukázaly, že se při politických poryvech poslední doby hůře orientují komunisté, kteří nedostali žádného ze svých kandidátů do druhého kola senátních voleb. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit