„No Trump, No KKK“ znělo na předávání hudebních cen AMA

UMĚLCI PROTI TRUMPOVI

„No Trump, No KKK“ znělo na předávání hudebních cen AMAUVNITŘ VIDEO
Billie Joe Armstrong Foto: REPROFOTO: YouTube/TheDaily411
1
Svět

bp Echo24

Na nedělním předávání hudebních cen American Music Awards využili někteří umělci příležitosti, aby se pustili do nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Frontman kapely Green Day řval z pódia, že nechce Trumpa, Ku Klux Klan ani fašistické Spojené státy. Sting, který dostal ocenění za zásluhy pro populární hudbu, byl o něco zdrženlivější.

„No Trump! No KKK! No Fascist USA! (Žádný Trump! Žádný Ku Klux Klan! Žádné fašistické Spojené státy!)“ vykřikoval do mikrofonu Billie Joe Armstrong z Green Day i s hudebním doprovodem. Přitom Trump v minulosti prohlásil, že písnička American Idiot od této americké punkrockové kapely je prostě „vynikající“, připomněl server britské BBC.

Britský hudebník Sting nepřímo zmínil Trumpa, když přijímal ocenění. „Rocková muzika vždycky bude otevřená všem barvám. Míchání kultur, rytmů a vášní je to, co dělá tuto zemi tou nejlepší na světě,“ uvedl podle BBC.

Udělování hudebních cen American Music Awards, rozdílených podle internetového hlasování fanoušků, jinak dominovali kanadský rapper a herec Drake a jeho popový krajan Justin Bieber, kteří si odnesli po čtyřech cenách. Hlavní cenu „umělec roku“ získala americká zpěvačka, herečka a modelka Ariana Grandeová, která tak z užšího výběru porazila například Adele, Rihannu i Biebera.

Drake proměnil rekordních 13 nominací v cenu za nejlepšího umělce žánru rap a hip-hop. Za nejlepší album v tomto stylu bylo prohlášena jeho nahrávka View, prvním album, které zaznamenalo miliardu přístupů na streamingovém serveru Apple Music, uvedla agentura Reuters.

Bieber získal od fanoušků ceny za video roku, nejoblíbenějšího umělce mužského pohlaví a album i píseň v žánrech pop a rock. Nejlepším novým umělcem fanoušci zvolili Brita Zayna, bývalého člen britsko-irské chlapecké skupiny One Direction, která ovládla ceny American Music Awards předloni.

Popová zpěvačka a herečka Selena Gomezová, odchází s cenou za nejoblíbenější umělkyni popu a rocku. Dívčí skupina Fifth Harmony, která vznikla během televizní talentové soutěže X-Factor, získala ocenění za nejlepší spolupráci. Nejlepší skupinou v popu a rocku byla vyhlášena formace Twenty One Pilots. Ceny za nejoblíbenější interprety v žánrech soulu a R&B dostali Chris Brown a Rihanna.

American Music Awards (AMA) byly vytvořeny v roce 1973 a jsou druhým nejvýznamnějším oceněním v americkém hudebním průmyslu po cenách Grammy. Jejich vítěze určuje výlučně internetové hlasování fanoušků a oznamování cen bývá tradičně doprovázeno velkolepou hudební show.

Čtěte také: Obama: Nezůstanu zticha, pokud zajde Trump příliš daleko

Čínská zoo láká návštěvníky na ‚bažanta Trumpa‘