Chirurg provede transplantaci hlavy. Je to ale etické?
Ruský pacient
První transplantaci lidské hlavy na jiné tělo má na konci roku 2017 provést italský neurochirurg Sergio Canavero. S konkrétním schématem přišel na lékařské konferenci ve Spojených státech, kde sdělil, že operace hlavy Rusa Valerije Spiridonova má 90% šanci na úspěch. Čelí ale kritice ze strany svých kolegů ohledně etičnosti celého zákroku, informuje agentura Reuters.
Smělý a svého druhu unikátní lékařský plán na transplantaci hlavy na jiné tělo začíná nabírat konkrétních podob. Na konferenci Americké akademie neurologických a ortopedických chirurgů v americkém Marylandu oznámil bližší podobu operace Ital Sergio Canavero.
Neurosurgeon says he needs America's help to complete the world's first head transplant http://t.co/qa7Yctp4uz pic.twitter.com/DgzzOCedfO
— Daily Mail Online (@MailOnline)
13. Červen 2015
Italský neurochirurg se hodlá náročné transplantace hlavy Rusa Valerije Spiridonova zhostit v prosinci 2017 a shromažďuje i odbornou oponenturu kolegů. Sám Canavero přitom operaci věří na 90 procent, i když přiznává, že se situace může zkomplikovat.
„Samozřejmě že je zde určité riziko, to nemohu popřít,“ řekl Reuters Canavero. „To oznámení jsem zveřejnil až v okamžiku, kdy jsem si byl docela jistý, že to dokážu.“
Už dříve se 30letý Valerij Spiridonov, který trpí spinální svalovou atrofií, pro kontroverzní operaci nabídl. Pro Spiridonova by v případě úspěchu znamenala diametrální zlepšení situace, kdy zůstává paralyzovaný na invalidním vozíku. Pokud by nemoc dále postupovala, byl by navíc vážně ohrožen život Spiridonova.
„Pokud to půjde dobře, zbavil bych se omezení, které mám dnes, byl bych nezávislejší a to by znatelně zlepšilo můj život,“ řekl novinářům budoucí pacient, který se spolu s Canaverem konference v Marylandu účastnil. Oba muži jsou už delší dobu v kontaktu a na celý proces se připravují společně.
Transplantovat, či ne?
Canavero zdůrazňuje potřebu řešení případů nemocných se spinální svalovou atrofií, kterým dle jeho slov nemá tradiční konvenční medicína co nabídnout. Stále ale potřebuje dořešit veškeré nutné detaily provázející ojedinělou transplantaci. I proto vystoupil před kolegy chirurgy s žádostí o názory a odbornou konzultaci.
Právě v tom částečně narazil, kdy se část odborníků domnívá, že je podobná operace neetická. Jiné hlasy kritizují práci doktora Canavera a jeho úmysl transplantovat hlavu – protože na rozdíl od jiných transplantací musí zůstat mozek celou dobu při životě a napojen na důležité cévy.
Sergio Canavero odhaduje, že celá operace přijde na přibližně 15 milionů dolarů, shání proto nyní důležitou podporu i co se týče sponzorů. Etická otázka celé transplantace pak možná bude mít za následek to, že se namísto např. ve Spojených státech bude odehrávat v Číně.
Tým lékařů by pak měl čítat více než 100 lidí a odhadovaný čas na operaci se blíží 36 hodinám. „Toto je skutečný milník. Jde o to, že to bude mít důsledky, které jdou daleko nad rámec náboženství, kultury, budoucnosti, všeho,“ dodal mnohoznačně Canavero.