1 Unikátní, ale nejistý zákrok

Nemocný Rus věří poslední naději. Přihlásil se k transplantaci hlavy

, NOVÉ

Transplantace hlavy zní jako zázrak z daleké budoucnosti, ale možná se již brzy stane realitou. Nevyléčitelně nemocný Valery Spiridonov se dobrovolně přihlásil, aby jako vůbec první člověk na světě podstoupil tento zákrok. Svěřit se hodlá do rukou týmu lékařů v čele s italským chirurgem Sergio Canaverem, který tvrdí, že zákrok dokáže úspěšně provést, a to patrně už v příštím roce.

Třicetiletý Rus Spiridonov je připoután na kolečkové křeslo a jeho stav se kvůli nemoci každým rokem zhoršuje. Trpí spinální svalovou atrofií typu Werdnig-Hoffmann. V rámci obtížné operace bude jeho hlava oddělena od trupu a připojena k jinému zdravému tělu. Mohlo by k ní dojít už příští rok, případě v roce 2017.

S chirurgem Canaverem, který zákrok provede, se prozatím osobně nesetkali. Spolupráci si podle informací americké televizní společnosti CNN slíbili při videohovoru přes Skype. Italský lékař prohlásil, že Spiridonov není jediným dobrovolníkem. Přihlásilo se mu údajně mnoho lidí.

Canavero tvrdil, že operaci zvládne úspěšně provést, už v roce 2013. Napsal o zákroku článek do lékařského časopisu Surgical Neurology International. Podle listu The Moscow Times v textu zmínil „kouzelnou přísadu“, pomocí které propojí míchu vedoucí z jedné hlavy s jiným tělem.

CNN připomněla, že k pokusu o transplantaci došlo už v sedmdesátých letech na zvířatech. Opice ale po osmi dnech zemřela, protože tělo cizí hlavu nepřijalo.

Čtěte také: Světové prvenství pražského IKEM: unikátní srdeční pumpa

Lékaři ohlásili první úspěšnou transplantaci penisu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.