Imám vyhrožoval pražským muslimům kvůli mši s křesťany

Imám vyhrožoval muslimům

Imám vyhrožoval pražským muslimům kvůli mši s křesťanyNOVÉ 2
Domov

ren Echo24

Nechoďte na akci s křesťany, v islámu to není povoleno a je to odpadlictví od víry, varoval imám Samer Shehadeh muslimy před účastí na bohoslužbě v kostele na pražských Vinohradech. Podle informací serveru Neovlivní.cz s odkazem na tajné služby bývalý pražský imám poslal výhružnou zprávu v uzavřené skupině přes aplikaci WhatsApp. 

“Důležité upozornění!! Byl jsem v šoku, když mě jeden bratr upozornil na to, že v programu akce plánované na tuto středu v Praze stojí, že někteří muslimové budou přítomní během křesťanské bohoslužby v kostele. Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry, protože křesťanské bohoslužby vždy obsahují tu nejhorší formu přidružování, tzv. velký širk. Nehledě na další věci v programu, které jsou daleko za hranicemi toho, co je nám v islámu povoleno. Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval. Samer Shehadeh. Rozešlete prosím dál a varujte muslimy,” napsal podle informací tajných služeb muslimům bývalý pražský imám Samer Shehadeh.

Informaci o zasílání takové zprávy potvrdili serveru ECHO24.cz i členové muslimské obce v ČR.

Podle serveru Neovlivní.cz mohou být poslední čtyři věty interpretovány jako výhrůžky. Samer Shehadehám však spojitost s výhrůžkami či nějakou odvetou, pokud se muslimové i přes jeho zprávu bohoslužby zúčastní, odmítá.

Celá zpráva podle něj souvisí především s věroučnou otázkou. Muslimové podle jeho slov nesmí vzývat jiného Boha, což se na křesťanské bohoslužbě podle něj dělo. Zároveň však uvádí, že jeho zpráva se týkala pouze mše samotné, nikoliv celé akce na níž se muslimové rozhodli odsoudit teroristické činy páchané islámským státem ve jménu islámu.

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh pochází z Palestiny, islám však studoval v Saúdské Arábii. Po příchodu do České republiky byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze a zároveň byl dosazen do pozice imáma pražské modlitebny. Po dvou letech odtud však kvůli sporům odešel, krátce pobýval na Slovensku a nyní již je zpět. Policie i tajné služby ho dlouhodobě sledují, mají podezření na jeho radikalizaci.

Účast muslimů na bohoslužbě

Muslimové se 10. srpna sešli na náměstí Jiřího z Poděbrad na akci, kterou veřejně a hromadně odsoudili teroristické činy islámského státu. Součástí shromáždění byla právě i účast na křesťanské bohoslužbě, jíž se zúčastnilo asi 30 muslimů. Následně se téměř 100 muslimů sešlo před kostelem, kde vystoupili zástupci muslimské obce v České republice, poté položili květiny ke kostelu a vytvořili okolo něj lidský řetěz.

Na ohlášené shromáždění českých muslimů dorazilo i několik odpůrců islámu v České republice. Celé akci také předcházel incident faráře Stanislava B. Surmy z kostela sv. Ludmily v Praze na Vinohradech, který s účastí muslimů na bohoslužbě nesouhlasil, ti se tak obrátili na farnost u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech, kde jim vyšli vstříc.

Čtěte více: Muslimové v Praze si přáli modlit se s křesťany, farnost je odmítla

My jsme tady doma, volali odpůrci islámu. My taky, odpovídali muslimové