Při sčítání lidu zmizelo v USA 400 000 latinskoamerických dětí

Omezí vláda financování školství?

Při sčítání lidu zmizelo v USA 400 000 latinskoamerických dětíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Téměř 400 000 dětí latinskoamerického původu nezapočítali američtí úředníci při posledním sčítání lidu. Nejvíce z nich ukrývali před veřejností rodiny žijící v Kalifornii, Texasu a na Floridě. Výpadek v celkovém počtu dětí žijících na území USA přitom může výrazně ovlivnit proud financí, které státní úřady ročně vynaloží na jejich zabezpečení. Snížit by se tak mohly nejen příspěvky do školství, ale také sociální dávky pro rodiče žijící často na hranici chudoby, píše časopis The Atlantic.

Na nepříznivý fakt týkající se posledního sčítání lidu z roku 2010 upozornili pracovníci několika organizací zabývajících se situací kolem latinskoamerické komunity žijící v USA. Podle nich byl oficiální počet dětí z těchto rodin oproti skutečnosti snížen až o 7,1 procent, celkem tedy ve sčítání chybí až 400 000 dětí. Největší část z nich by měla žít na území Kalifornie, Texasu a Floridy, k velkým výpadkům došlo i v Arizoně a New Yorku.

Většinu z takto zmizelých dětí přitom vychovávají rodiče s nízkým, nebo vůbec žádným pravidelným příjmem. Poslední průzkumy neziskových organizací přitom uvádějí, že až 62 procent latinskoamerických dětí žije poblíž hranice chudoby. Ti pak žijí společně se svými rodinami v několikapatrových domech, obvyklá je navíc i neschopnost rodinných příslušníků domluvit se anglicky. Právě tyto skutečnosti pak stěžují práci úředníkům, kteří mají dohlížet na sčítání lidu.

Někteří rodiče přitom s oficiálními úřady nespolupracují zcela záměrně. Jedna z matek například odmítla sdělit údaje o svých dětech z obavy, jak by s nimi mohli úředníci naložit dále. Jiní zákonní zástupci se pak obávají popotahování ze strany amerického úřadu pro imigraci.

Výpadek v celkovém počtu dětí na území USA může v budoucnu negativně ovlivnit také jejich financování ze strany státních institucí. Na základě zjištěného počtu dětí stanovuje vláda například výši příspěvků na základní a mateřské školy. Do budoucna by tak mohli mít rodiče velký problém sehnat pro své děti místo v některé ze státních škol.

„Přetrvávající problémy s nezapočítáváním druhého největšího etnika žijícího na území Spojených států je otázkou občanských práv. Pokud se nám nepodaří dostat latinskoamerické děti ze stínu pro sčítání v roce 2020, budou mít latinskoameričtí občané i nadále obtížnější přístup k věrohodné politické reprezentaci a veřejným službám,“ poznamenal z Národní asociace latinskoamerických volených a dosazovaných zástupců.

Ve Spojených státech amerických žije v současné době zhruba 55 milionů lidí latinskoamerického původu, což činí přes 17 procent celkové americké populace. Nejčastěji se přitom zdržují poblíž americko-mexické hranice, zejména pak v Kalifornii a Texasu.

Čtěte také: Zahajte deportace imigrantů, hlásá Trumpova titulka

Mexiko zaplavují tisíce uprchlíků z Kuby. Chtějí do USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vládne nám sfinga

KOMENTÁŘ

Zítra, v úterý, bude Petr Fiala v Kramářově vile podávat večeři pro šest svých kolegů, od polského prezidenta po dosluhujícího nizozemského premiéra. Půjde v pr ...

00:01
×

Podobné články