Udavač Koller opět v ČT: Účast Ruska na válce není dokázána
s cejchem stb
Vojenský analytik Martin Koller dál komentuje pro Českou televizi dění na Ukrajině. A to i poté, co v pátek Týdeník ECHO přinesl zjištění o jeho velice aktivním udavačství na přelomu 70. a 80. let. Naposledy se Koller se objevil na obrazovce hned den na to, v sobotu ve Zprávách v 10 hodin dopoledne na programu ČT24.
Týdeník ECHO upozorňoval rovněž na skutečnost, že Kollerovy názory hodně kopírují názory Moskvy na ukrajinský konflikt. A v sobotu to Koller opět potvrdil. Vzhledem k jeho minulosti aktivního spolupracovníka komunistické tajné služby, který udával kolegy například za poslouchání západních rozhlasových stanic, nemusí být jeho názory zcela objektivní.
V sobotu Koller tvrdil, že USA se aktivně podílí na válce na Ukrajině, zatímco u Ruska to není prokázané. Na otázku moderátorky ČT24, že USA uvažují o vyzbrojení ukrajinské Národní gardy, Koller řekl: „V občanských válkách bývalo dobrým zvykem nevyzbrojovávat žádnou z bojujících stran... Je to další doklad přímé účasti Spojených států v občanské válce na Ukrajině, kde působí již delší dobu americká jednotka bezpilotních letounů, která má svoji základnu v Německu, ale přesto působí na Ukrajině."
A Koller dále pokračoval: „Účast Ruska na vyzbrojování ukrajinských separatistů dosud nebyla nijak řádně prokázána a pravděpodobně je minimální přes veškerý povyk zahraniční propagandy.“
Čtěte také: Kdo nám vysvětluje situaci v Rusku? Aktivní udavač StB
„My vlastně nevíme, co ta tzv. Národní garda je a podle dosažitelných informací se pravděpodobně jedná o nacionalisty, kteří mají své kořeny někdy v dobách druhé světové války v přímé spolupráci s nacistickými formacemi typu SS a SD, které byly používány k vyvražďování civilního obyvatelstva, podílely se na holokaustu a dalších zločinech...," doplnil Koller na ČT24.
Koller ve svých proslovech v televizi nebo rádiu tradičně hovoří například o „trapném lustračním zákonu,“ o tom, že „ruský voják je lepší než americký“, nebo o ukrajinských „fašistických bojůvkách, které navazují na banderovce, kteří se podíleli na holocaustu a etnických čistkách“. Tvrdí, že malajsijské letadlo nemohli sestřelit proruští separatisté, protože „takovou výzbroj nemají“.
Koller má i druhou, pro většinu veřejnosti neznámou tvář: od roku 1979 byl veden jako spolupracovník Vojenské kontrarozvědky, jež byla součástí StB. A jak zjistil Týdeník ECHO, který měl možnost si prostudovat část Kollerova svazku, patřil k nesmírně aktivním „udavačům“. Součástí spisu je například zhruba 150 ručně psaných zpráv o důstojnících i vojácích.
Čtěte také: Udavač StB v ČT a rozhlase. Seznam zakázaných hostů nevznikne
Na otázku, zda budou Kollera do ČT dál zvát, mluvčí Alžběta Plívová pouze uvedla, že si nechala poslat podklady k odpovědi na dotaz ECHO24.cz. Podle informací ECHO24.cz se ČT o Kollerovu historii začala zajímat.
Příspěvek ve Zprávách ČT24 můžete vidět zde, začíná v čase 3:10