Paranoia v Kremlu? Novináři odevzdají elektroniku, pak smí k Putinovi
Nová bezpečnostní opatření
Kancelář ruského prezidenta zakázala novinářům používat během setkání s Vladimirem Putinem elektronická zařízení včetně mobilních telefonů, notebooků a tabletů. Oznámila to v pátek ruská média s odvoláním na tiskovou službu Kremlu. Zákaz, který se nevztahuje na fotografy a kameramany, bude od tohoto dne platit v kremelském sídle hlavy státu i v Putinově rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy.
Podle moskevského rozhlasu musejí novináři před setkáním s prezidentem odevzdat ochrance i osobní doklady, které dostanou zpět až po akci. Televizní kamery musejí být až do Putinova příchodu obráceny do zdi, stejně jako objektivy fotoaparátů.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že opatření má zabránit úniku utajovaných informací. Podle rádia Echo Moskvy krok souvisí s nedávným incidentem, při němž se v reportáži ruské televize o poradě vojenských velitelů u Putina objevily záběry nové, přísně utajované ruské zbraně Status-6. Diváci uviděli panely z prezentace, která, jak později potvrdil i Kreml, měla zůstat tajná.
Status-6 je podle dostupných informací útočný námořní systém určený k ničení pobřežní armádní i civilní infrastruktury. Jeho páteří jsou jaderná torpéda s dosahem 10 000 kilometrů a ponorem 1000 metrů. Nosičem ruské „superzbraně“ mají být ponorky Belgorod a Chabarovsk. Zbraň má mít hlavici s náloží o síle deseti megatun.
Americký tisk nedávno zveřejnil informaci, že tajná služba CIA považuje únik informace o ruské zbrani Status-6 za záměrný a řízený. Měl prý být pro Západ varováním, že Rusko se nesmíří s rozmisťováním komponentů protiraketového štítu v Evropě.
Některá média spekulují, že informace o nové zbrani je mystifikace ruských tajných služeb a žádný Status-6 ve skutečnosti neexistuje.