Zavírání továren VW začalo v Číně. Automobilka tam zavřela továrnu z roku 2012
PROBLÉMY VOLKSWAGENU
Volkswagen v době narůstajícího tlaku na snižování nákladů a spory s odbory, zavřel první továrnu. Nikoliv však v Německu, kde mluví o uzavření až tří továren, ale v Číně. Rozhodnutí přišlo po rostoucím tlaku a četných zprávách o porušování lidských práv v regionu, kde žije muslimská menšina Ujgurů. Informuje Bild či Reuters.
Továrna s přibližně 700 zaměstnanci se nachází v čínské provincii Sin-ťiang kde žije přibližně 22 milionů obyvatel, z toho téměř polovina jsou Ujguři.
Podle západních zemí a řady skupin na ochranu lidských práv Čína v provincii Sin-ťiang záměrně utlačuje muslimské Ujgury, a to mimo jiné prostřednictvím nucených prací. Peking tato obvinění popírá.
Volkswagen koncem loňského roku uvedl, že audit v továrně v provincii Sin-ťiang nenalezl žádné známky využívání nucené práce. Auditorská společnost nicméně poukázala na potíže při shromažďování údajů v Číně.
Továrnu podle zdrojů kupuje společnost Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), která je divizí státního podniku Shanghai Lingang Development Group. Zatím není jasné, jaká je hodnota této transakce, píše Reuters.
Zdroje rovněž uvedly, že SMVIC v rámci dohody převezme od společností Volkswagen a SAIC také testovací dráhy ve dvou čínských městech. Po dokončení transakce nebude mít Volkswagen v provincii Sin-ťiang podle zdrojů žádné aktivity.
Dohoda o prodeji závodu přichází v době, kdy se Volkswagen potýká s poklesem prodeje na čínském trhu, kde čelí ostré konkurenci a slabé poptávce. Automobilka nyní ve spolupráci s čínskými partnery vyvíjí nové modely, které mají lépe vyhovovat požadavkům čínských zákazníků.
Volkswagen podle zdrojů prodlouží své partnerství s firmou SAIC o deset let do roku 2040. Jejich společný podnik hodlá do roku 2030 uvést na trh 18 nových modelů.