3 Rozsáhlý požár v centru prahy

Hořelo Národní muzeum: požár uzavřel magistrálu, škoda je 10 milionů

, AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Historickou budovu Národního muzea v Praze na Václavském náměstí zachvátil v noci rozsáhlý požár. Hořelo 200 metrů čtverečních střechy, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. V noci u požáru zasahovalo 150 hasičů, nyní je na místě už jen několik jednotek. Magistrála ve směru k Hlavnímu nádraží je opět zcela průjezdná. Příčinou požáru jsou zřejmě stavební práce. Předběžná škoda je zhruba deset milionů korun. Ředitel muzea Michal Lukeš uvedl, že škody bude uplatňovat vůči zhotoviteli stavby.

Hasiči dostali informaci o požáru po 01:30. Nejprve byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, který byl později zvýšen na mimořádný, tedy nejvyšší stupeň. Na místo se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných. Další dobrovolní hasiči nahradili své profesionální kolegy na stanicích, aby nezůstaly prázdné, dodala Adamcová. Ve 03:25 mluvčí hasičů uvedla, že požár mají hasiči pod kontrolou a hledají jeho ohniska. Historická budova muzea je nyní kvůli rekonstrukci prázdná. Kvůli požáru byla uzavřena magistrála, ale po 6. hodině byla již zprůjezdněna.

Kolem osmé hodiny ranní hasiči stále dělali dohašovací práce. Střechu muzea v části, kterou zachvátil požár, musejí rozebrat. „Je tam mezistropní část, kde by se mohla nacházet ohniska požáru,“ řekl ČTK operační důstojník pražských hasičů.

Škody nejsou tak rozsáhlé, jak se zprvu zdálo. Novinářům to řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) poté, co si historickou budovu prohlédl.

„Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ uvedl Herman.

„V tuto chvíli vznikla pracovní skupina, ve které jsou lidé z Národního muzea, zhotovitelé stavby, stavební dozor, památkáři i restaurátoři. Situace se monitoruje a začínáme dělat opatření, aby nedošlo k dalším škodám,“ řekl Lukeš ČTK. Škody se budou průběžně vyčíslovat a uplatňovat vůči zhotoviteli stavby, který za budovu, která je národní kulturní památkou, nese odpovědnost. Odpoledne byla škoda hasiči předběžně vyčíslena na 10 milionů korun.

Příčina požáru je podle Lukeše pravděpodobně stavební činnost při generální rekonstrukci muzea. Přesné příčiny vyšetřuje policie a hasičský záchranný sbor. Během požáru nebyl nikdo zraněn, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

Při požáru utrpěl zranění pracovník ostrahy muzea, který požár nahlásil. Je však mimo vážné nebezpečí. Původně se objevily informace o tom, že je jeden dělník pohřešován, firma Metrostav, která se podílí na rekonstrukci muzea, je však později vyvrátila.

Zhotovitelem stavby je sdružení M-P-I, které se skládá z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Sdružení podle vedení muzea nese plnou odpovědnost za průběh stavby, bezpečnost práce a dodržování požárních předpisů. „Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu Kč,“ uvedlo Národní muzeum v tiskové zprávě.

Rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy korun začala loni. Cílem je zastavit zhoršující se stavební stav historické budovy, architektonických prvků, výtvarných děl, technického zázemí a inženýrských sítí. Propojením historického objektu s novou muzejní budovou vznikne komplex o celkové výstavní ploše 11.000 metrů čtverečních. Rekonstrukce má skončit v říjnu 2018.

Historická budova je v havarijním stavu, od postavení v roce 1891 nebyla rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, jejichž nutnost byla vyvolána vnějšími vlivy. Na konci druhé světové války ji zasáhla bomba, v srpnu 1968 poškodily průčelí kulky ze samopalů vojsk Varšavské smlouvy a v 70. letech narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra.

Čtěte také: Budova u Národního muzea půjde k zemi, nahradí ji kanceláře

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.