V dopingovém systému jelo v Rusku přes tisíc sportovců

NOVÁ ZPRÁVA WADA

V dopingovém systému jelo v Rusku přes tisíc sportovcůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

bp Echo24

Do ruského systematického dopingu v letech 2011 až 2015, který řídil stát, bylo zapojeno přes tisíc sportovců. Mezi těmi, kteří z něj profitovali, jsou i čtyři medailisté z olympijských her v Soči v roce 2014. K takovému závěru došli vyšetřovatelé ze Světové antidopingové agentury (WADA) ve druhé části zprávy, kterou zveřejnili v pátek.

Zpráva uvádí, že k zatajování pozitivních testů a manipulacím se vzorky docházelo ve více než třiceti sportech. Týkaly se jak letních, tak zimních sportovních disciplín a systém dopingu se nevyhnul ani handicapovaným sportovcům.

Cílem bylo získat co největší počet medailí, což se také podařilo. Například v Soči odhalili vyšetřovatelé celkem dvanáct případů, kdy bylo manipulováno se vzorky. Byli mezi nimi také čtyři vítězové. Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 našli vyšetřovatelé takových manipulací hned patnáct.

„Ruský tým hry v Londýně zkorumpoval takovým způsobem jako dosud nikdy. Celý rozsah zřejmě nikdy nevyjde najevo,“ řekl šéf WADA Richard McLaren. Manipulace se týkaly i atletického mistrovství světa v Moskvě v roce 2013.

Systém řídilo ruské ministerstvo sportu. Podílela se na něm také antidopingová agentura RUSADA, moskevská laboratoř a tajná služa FSB.

První část zprávy zveřejnil McLaren v červenci. Tehdy měl na zpracování jen 57 dnů, přesto WADA na jejím základě doporučila vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro. Mezinárodní olympijský výbor požadavku na plošný zákaz nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích. Nyní už se objevily první spekulace, že by Rusové mohli být zcela vyloučeni ze zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu.

Čtěte také: Hackeři pozměnili záznamy sportovců, říká antidopingová agentura

Ruští paralympionici nesmí ani na zimní hry 2018