1 Stop kvůli dopingu

Ruští paralympionici nesmí ani na zimní hry 2018

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruský sport postihl kvůli státem organizovaném dopingu další distanc. Minulý týden zamítla Mezinárodní sportovní arbitráž CAS odvolání Rusů, aby mohli jejich paralympionici startovat na hrách v Riu, teď byli ruští hendikepovaní sportovci vyloučeni i ze zimních her v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018. Informaci potvrdil Ruský paralympijských svaz, píše server Svobodná Evropa.

Mezinárodní paralympijský výbor IPC k tomuto kroku přistoupil na základě doporučení Světové antidopingové agentury WADA. Je však pravděpodobné, že bude Ruská federace proti zákazu bojovat a pokusí se několika stovkám svých sportovců start v Jižní Korei zajistit.

Ruští sportovci patří k nejlepším na světě, třebaže je v jejich domovině neoslavují tolik jako zdravé sportovce. Lidskoprávní organizace totiž upozorňují, že jsou hendikepovaní sportovci v Rusku na okraji zájmu a že paralympijské sporty nejsou tak finančně dotovány státem jako například atletika nebo hokej.

´Politicky motivovaný verdikt´

Rozhodnutí o neúčasti všech ruských paralympioniků v Riu označil ruský premiér Dmitrij Medveděv i ministr sportu Vitalij Mutko za verdikt protiprávní a politicky motivovaný. „Vyšetřování ruského dopingu je hloupý a nechutný mix obsahující 80 procent politiky a 20 procent skutečného dopingu. Je to politika namířená proti sportu, ruským sportovcům a Rusku jako zemi,“ nechal se slyšet Medveděv.

Paralympijské hry se v Riu uskuteční od 7. do 18. září. Na předchozí paralympiádě v Londýně bylo Rusko s 36 zlatými, 38 stříbrnými a 28 bronzovými medailemi druhou nejúspěšnější zemí za Čínou. Na paralympiádě v Riu mělo startovat 267 ruských sportovců v 18 odvětvích. Jejich místa budou přerozdělena ostatním zemím.

Nedávno skončených olympijských her se přitom mohli zúčastnit ruští sportovci s výjimkou atletů a vzpěračů. Mezinárodní olympijský výbor jejich vyloučení také zvažoval, ale nakonec tak neučinil a nechal rozhodnutí na jednotlivých sportovních svazech.

Čtěte také: Ruští sportovci nesmí na paralympiádu do Ria. Kvůli dopingu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.