Dienstbier chce omezit pravomoci prezidenta

Pravomoci prezidenta

Dienstbier chce omezit pravomoci prezidentaNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Prezident by už nemohl otálet se jmenováním vlády ani sám jmenovat členy Bankovní rady ČNB. A žalobu pro porušení ústavy by na něj mohly podat obě parlamentní komory. Počítá s tím návrh ústavního zákona, který připravil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Opoziční i koaliční poslanci v tom ale vidí účelovou snahu omezit počínání stávajícího prezidenta Miloše Zemana.

„Je to závazek z koaliční smlouvy a vládního programového prohlášení. Má to být zpřesnění pravomocí prezidenta a dalších ústavních institucí tak, aby se zachovala určitá rovnováha postavení jednotlivých složek státní moci v ústavě,“ tvrdí Dienstbier.

Návrh počítá například s tím, že by prezident musel premiéra a členy vlády jmenovat „bez zbytečného odkladu“. A změkčuje podmínky pro takzvaný impeachment. V současnosti může žalobu na prezidenta pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy iniciovat pouze Senát. A záměr musí najít podporu mezi třemi pětinami senátorů a zároveň u tří pětin poslanců. Nově by žalobu mohla podat a odhlasovat pouze jedna parlamentní komora bez ohledu na druhou.

„Udělat z ústavy návod na použití prezidenta, abychom mu řekli kde a kdy co má a nemá dělat, je nedůstojné hlavy státu.“

Záměr ale kritizují zástupce opozice i části vládní koalice. „Ústava není trhací kalendář a neměla by se měnit kvůli jednomu prezidentovi. Jestliže změna ústavy, tak důkladná a většího rozsahu,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Nedělejme změnu proto, jak se chová Zeman. Ale protože chceme nějakou politickou kulturu. Udělat z ústavy návod na použití prezidenta, abychom mu řekli kde a kdy co má a nemá dělat, je nedůstojné hlavy státu,“ prohlásil.

Němcová: Nemá to být souboj, kdo je větší macho

„Ústava vyžaduje důslednou revizi. Koneckonců po 25 letech je to asi na čase. Je to nakolik vážná a posvátná věc, že by to nemělo vypadat, že aktuálně reagujeme na skutečnost, kdy osoba na Hradě znevažuje úřad prezidenta republiky,“ zmínil šéf poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Dodal ale, že klub nad návrhem teprve čeká diskuse.

„Nemyslím si, že by taková omezení byla v souladu s tím, že mandát prezidenta zesílil.“

„Postoj Miloše Zemana vytváří určitý tlak na změnu ústavy. Přesto bych s tím byla velmi opatrná. Že selhal Zeman neznamená, že všichni ostatní prezidenti mu budou podobní,“ připojila se šéfka mandátového a imunitního výboru sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Prezidentovi nemůže záležet na tom, aby se přetahoval, jestli je silnější on nebo premiér. Buď budou mít správu země jako společný úkol, a nebo se budou přetahovat, kdo je větší macho,“ dodala Němcová. Sama by se přimlouvala pouze za doplnění „bezodkladnosti“.

Čtěte také: Přijel jsem se od vás učit, řekl Zeman v Číně. Doslovný přepis rozhovoru

O návrhu jsou připravení diskutovat i komunisté. „Ale musíme si uvědomit, že tím, že máme prezidenta voleného přímo, se změnila povaha a síla jeho mandátu. Nemyslím si, že by taková omezení byla v souladu s tím, že jeho mandát zesílil,“ prohlásil šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Také on cítí z návrhu účelovost vůči Zemanovi a varuje, že s dalším prezidentem se můžou objevit zase jiné problémy.

Tejc varuje před šikanou prezidentů, ANO mlčí

Větší opatrnost radí u navržených změn radí také šéf ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). Podporuje sice, aby prezidentovy návrhy na jmenování členů Bankovní rady ČNB musel spolupodepisovat Senát. A ke stávající podobě impeachmentu říká: „Pro vyhlášení války potřebujeme nadpoloviční většinu v obou komorách, zatímco pro podání žaloby na prezidenta jsou to tři pětiny v obou komorách.“ Přesto v tomto případě změnu prosazovat nechce a tvrdí: „Obávám se toho, že bude-li stačit většina v jedné komoře bez souhlasu komory druhé, bude to spíš nástroj na budoucí šikanu některých prezidentů. A nebo nástroj na zviditelňování dané většiny.“

„Návrh vznikl na základě koaliční expertní skupiny, kde měly všechny koaliční strany po dvou zástupcích. Čili beru to z hlediska koalice za víceméně danou záležitost.“

Kdo se k návrhu vyjadřovat zatím nechtěl, jsou představitelé hnutí ANO. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) deníku ECHO24.cz sice řekla, že na jednotlivé body názor má. Zatím ho ale zveřejňovat nechce. A šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek chce návrh nejdřív probrat na klubu.

Čtěte také text Pavla Svobody: Jak se vyslovuje impeachment, pane prezidente?

Plánovaný start změn? Červenec 2015

Ministr Dienstbier kritice z řad koaličních kolegů nerozumí. „Návrh vznikl na základě koaliční expertní skupiny, kde měly všechny koaliční strany po dvou zástupcích. Čili beru to z hlediska koalice za víceméně danou záležitost. Rozhodně to mám jako úkol z legislativního plánu vlády, který mám za povinnost splnit a návrh předložit,“ uvedl.

A nad radou, že by změna ústavy měla mít širší charakter, si jen povzdechl: „Debaty o dílčích nebo komplexních změnách ústavy, to je věčná záležitost. Má to jednu vady. Vždycky si všichni stěžují na selektivní, dílčí přístup. Ale každý ví, že komplexní návrh nemá žádnou šanci na úspěch.“

Dienstbierův návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Nejdřív se jím bude zabývat vláda, poté poslanci a senátoři. Aby u nich uspěl, musel by získat ústavní většinu. Účinnost má navrženou od 1. července příštího roku.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit