Zemana pomohli zvolit ruští poradci a nelegální peníze, píše ruský server

Dezinformační kampaň?

Zemana pomohli zvolit ruští poradci a nelegální peníze, píše ruský serverAKTUALIZOVÁNO 3
Domov

Echo24

K vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách v roce 2013 přispěli ruští poradci a ilegální peníze. S podobnou aktivitou prý počítají i v roce 2018. S takovouto zprávou přišel v pondělí večer ruský server Ura.ru, na Twitteru na to upozornil novinář Alexandr Mitrofanov. Podle zmíněného zpravodajského portálu, sledujího především dění na Urale, pomáhalo Zemanovi v politické kampani až kolem 90 ruských poradců a expertů jak radami, tak i nelegálními penězi. Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček označil článek jako nesmyslný spisek a provokaci. BIS pokládá zprávu serveru za účelovou dezinformaci.

Server uvádí, že našel jednoho z ruských poradců, který za ilegální peníze z kasín koupil Zemanovi vítězství v prezidentských volbách. Podle tohoto údajného poradce, který musel ale zůstat v anonymitě, vycházeli před prezidentskými volbami ruští experti ze sociologických průzkumů, podle kterých se čeští voliči dělili na dvě skupiny. Ti, co vyrůstali v dobách existence Sovětského svazu, žijí na malých městěch a na venkově, a ty s pozdějším ročníkem narození a z vělkých měst, kteří inklinovali spíše k prozápadním hodnotám. Právě v nich nalezli podle zdroje serveru největší slabinu.

„Česká republika nebyla schopna vytvořit politickou ideologii, která by přilákala voliče prozápadních hodnot,“ citoval svůj údajný zdroj ruský server. Tito lidé podle něj pocházeli především z velkých českých měst, jako jsou Praha a Brno, a jednalo se o příznivce Karla Schwarzenberga, Zemanova protikandidáta z druhého kola voleb.

Před volbami pak prý do Česka přijelo na 90 expertů, jejichž cílem bylo ovlivnit volby v Zemanův prospěch. Vytvářeli zde jak protiamerickou náladu tak proruskou. Zvláště jako důležité si vyhodnotili tři skupiny, u kterých by bylo vhodné posílit proruské cítění a tím tedy zřejmě i hlasování pro Zemana: malé podnikatele, realitní makléře a sportovce. Váhu také získala početná ruská menšina žijící v České republice.

Zdaleka ne všechno šlo podle „svědectví„ údajného poradce hladce. Ruští poradci se museli vypořádat i s nečekanými problémy, když chtěli například strhávat volební plakáty Zemanových protikandidátů. „Nikdo v Česku nesouhlasil se strháváním plakátů, i když v Rusku je to běžné. Museli jsme proto vzít bandu chuligánů z Ruska,“ vzpomíná ruský poradce na předvolební kampaň v roce 2013. Prý se také zabývali možností přímého falšování voleb, od čehož měli ale upustit.

Server ura.ru přišel i s dalším údajným svědectvím a to, že činnost těchto ruských poradců byla financována nelegální cestou, skrze provoz nejrůznějších českých kasin, kam si v přesný čas přicházely příslušné osoby pro „výhru“.

Prezident Zeman ještě neoznámil, že bude podruhé kandidovat na prezidentský úřad, ale ruští poradci prý předpokládají, že budou znovu osloveni a pomohou Zemanovi také v nadcházejících prezidentských volbách v roce 2018.

Účel zprávy ruského serveru není zcela jasný, ale cílem by mohl být první pokus vnést neklid a pochybnosti před zmíněnou volbu hlavy státu. Podle serveru Idnes.cz česká kontrarozvědka BIS informaci ruského serveru popřela s tím, že se právě jedná o dezinformaci. „Obsah zprávy ruského serveru ura.ru jednoznačně odmítáme, k uvedeným aktivitám nemáme žádné informace. Sdělení o manipulacích, které v roce 2013 provázely volbu prezidenta Zemana, je třeba číst a vnímat jako dezinformaci směřující k matení a dezorientaci veřejnosti,“ sdělil iDNES.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Proti článku, který server Ura.ru publikoval, se ohradil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Hloupoučký a nesmyslný spisek na úrovni provokace StB. Od A do Z čiší ze lživého textu účelovost a jeho cíl,“ napsal serveru Echo24.cz v SMS zprávě.

Čtěte také: Peresova pohřbu se Zeman nezúčastní. Dal přednost ruské konferenci

Zemana využívají ruská média na podporu politiky Kremlu, uvádí analýza