Peresova pohřbu se Zeman nezúčastní. Dal přednost ruské konferenci
Úmrtí izraelského státníka
Na páteční pohřeb Šimona Perese se do Izraele chystají státníci z celého světa, účast už přislíbili například Barack Obama a Francois Hollande či papež František. Česká delegace na pohřbu se omezí na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedu Senátu Milana Štěcha. Prezident Miloš Zeman sice v minulosti opakovaně vyjádřil své proizraelské postoje, na smutečním obřadu se však neobjeví. Dal přednost ruské konferenci na Rhodu.
Čeští politici označili zesnulého Šimona Perese za politika míru a vize, jaké Blízký východ potřebuje, symbol Izraele a opravdového státníka. Ani toto hodnocení však nejvyšší představitele země v čele s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem nepřimělo odletět na jeho páteční pohřeb. Oba politici tak do Izraele pouze zaslali své kondolence.
Prezident Zeman zvolil na pátek namísto návštěvy Izraele poněkud odlišný program, hlava státu totiž bude v době pohřbu přítomný na nedalekém Rhodu. Právě tam se totiž koná mezinárodní konference Dialog civilizací, kterou pořádá kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Tento blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina přitom figuruje po ruské anexi Krymu na sankčním seznamu Spojených států amerických. Zemana na konferenci doprovodí i bývalý prezident České republiky Václav Klaus, oba dokonce cestují společným letadlem.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nepovažuje Zemanovu účast na konferenci za nijak kontroverzní. „Já si myslím, že je to zcela standardní záležitost. Ostatně jezdit jenom na nekontroverzní konference nepřináší žádné výsledky,“ uvedl Ovčáček. Na Rhodu přednese Zeman v pátek hlavní projev, po němž bude přítomný i na velké tiskové konferenci všech zúčastněných.
Českou republiku tak bude na pátečním pohřbu reprezentovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Toho doprovodí i předseda Senátu Milan Štěch. Předsedu horní komory parlamentu o to požádal přímo Miloš Zeman, uvedla mluvčí Senátu Eva Davidová. Zaorálek tuto skutečnost okomentoval na svém twitterovém účtu.
„Jsem rád, že se na pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese ke mně do Jeruzaléma přípojí předseda Senátu PCR Milan Štěch,“ napsal ministr zahraničí.
Jsem rad,ze se na pohreb byvaleho izraelskeho prezidenta Simona Perese ke mne do Jeruzalema pripoji predseda Senatu PCR Milan Stech.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 28. září 2016
Symbol míru
Šimon Peres byl symbolem státu i nadějí na spravedlivý a mírový Blízký východ, napsal prezident Miloš Zeman v kondolenci svému izraelskému protějšku. Stejně jako řada světových i českých politiků Zeman ocenil Peresovu snahu najít cestu k urovnání vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Podle české hlavy státu byl Peres jedním z nejvýznamnějších státníků a politiků této doby.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Blízký východ potřebuje politiky, jako byl Peres, aby skončilo násilí a náboženský fundamentalismus. „Potřebujeme lidi, kteří dokážou překonat začarovaný kruh předsudků, nenávisti a náboženského fundamentalismu, který dnes v této oblasti funguje a brání tomu, aby se tam situace zklidnila,“ řekl Sobotka během návštěvy Ostravy. Připomněl Nobelovu cenu za mír, kterou Peres dostal za historickou mírovou dohodu s Palestinci.
Za výjimečného státníka a politika míru a vize označil Perese ministr Zaorálek. „Věděl, že existenci státu nelze postavit jen na síle, a stal se opravdovým státníkem, jichž je ve světě poskrovnu,“ napsal. „Představoval život Izraele od samého počátku,“ dodal.
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje Perese za velkého bojovníka za mír. Poukázal na to, že patřil ke generaci politiků, kteří vyrostli před vznikem státu Izrael v roce 1948. „Měl poněkud větší pochopení pro arabské stanovisko,“ řekl Schwarzenberg ČTK. Jako příklad politické vytrvalosti a schopnosti dosáhnout dohody ne slabostí, ale na základě síly, přesvědčení i pragmatismu, vidí Perese předseda ODS Petr Fiala.