Svět kondoluje Izraeli, Hamas se ze smrti Perese raduje

Svět kondoluje Izraeli, Hamas se ze smrti Perese radujeAKTUALIZOVÁNO
Šimon Peres podepisuje kondolenční knihu po smrti Václava Havla Foto: FOTO: Pavlina Schultz
Svět

Radost radikálů

Echo24

Zatímco z celého světa zaznívají na adresu Izraele kondolence, palestinské radikální hnutí Hamas vyjádřilo nad úmrtím bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese radost. Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí agentuře AP řekl, že „Palestinci jsou šťastní, že zemřel zločinec, který způsobil prolévání jejich krve“.

„Šimon Peres byl posledním zbývajícím izraelským představitelem, který stál u počátku okupace. Jeho smrt je ukončením jedné etapy v historii této okupace a začátkem nové fáze slabosti,“ dodal Zuhrí bez bližších podrobností.

Naopak Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který podporuje vytvoření palestinského státu vedle Izraele, vydal prohlášení, ve kterém Peresovu smrt označil za „obrovskou ztrátou pro lidskost a mír v regionu“. Zda se Abbás zúčastní exprezidentova pátečního pohřbu, není jasné.

Hamas vznikl jako odnož Muslimského bratrstva a jedním z bodů jeho charty je zničení Izraele. V roce 2007 radikálové ovládli Pásmo Gazy. Hamas je Spojenými státy a mnoha dalšími zeměmi považován za teroristickou organizaci.

Šimon Peres byl už za svého života považován za významného státníka, který výrazně přispěl k budování míru ve světě. Za svou činnost obdržel v roce 1994 společně s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem Nobelovu cenu míru.

Šimon Peres společně s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem přebírají Nobelovu cenu míru.
Šimon Peres společně s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem přebírají Nobelovu cenu míru. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Saar Yaacov

Sociální sítě zaplavila po oznámení Peresova úmrtí celá řada kondolenčních vzkazů i vzpomínkových fotografií. „Světlo zmizelo, ale naděje, kterou nám daroval, tu bude hořet navěky,“ poznamenal prezident USA Barack Obama.

 

Na páteční pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese slíbili mezitím slíbila dorazit velká část světových státníků. Obřadu se tak zúčastní například americký prezident Barack Obama i jeho předchůdce Bill Clinton. Ten měl původně odcestovat i se svou manželkou, současnou prezidentskou kandidátkou amerických demokratů Hillary Clintonovou. Ta však nakonec svou účast na obřadu zrušila, informovala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje z jejího volebního týdnu. K účastníkům ze Spojených států amerických se připojí i britský princ Charles.

Čtěte také: Sobotka: Potřebujeme politiky, jako byl Peres. Na pohřeb se nechystá

Zemřel Šimon Peres, na pohřeb přijede Obama i papež

Související články