Izrael a špičky světové politiky se loučily s Peresem

Izrael a špičky světové politiky se loučily s PeresemAKTUALIZUJEME
Princ Charles a francouzský prezident Francois Hollande (zleva). Foto: FOTO: Reuters.
Svět

POHŘEB BÝVALÉHO PREZIDENTA

Echo24

Izrael se v pátek rozloučil se svým bývalým prezidentem a premiérem Šimonem Peresem, který zemřel ve středu ve věku 93 let. Na státní pohřeb významného izraelského politika se sjelo více než 70 zahraničních delegací, Jeruzalém nezažil větší bezpečnostní akci od pohřbu premiéra Jicchaka Rabina, zavražděného v roce 1995. Peres byl pohřben na hřbitově na Herzlově vrchu v Jeruzalémě, kde je poslední místo odpočinku pro významné představitele.

Šimon Peres zemřel čtrnáct dní po prodělané mrtvici, ale už předtím měl vážnější zdravotní problémy. Celý čtvrtek byla rakev s jeho ostatky vystavena před budovou parlamentu, kam se s Peresem přišlo rozloučit na 50.000 lidí.

V pátek ráno doprovodila rodina rakev pokrytou izraelskou státní vlajkou k bráně areálu Knesetu, odkud byly ostatky převezeny na Herzlův vrch. Na pohřbu bylo přítomno kolem 3000 hostů. K rozloučení se tam sešli kromě příbuzných a kromě izraelských politiků představitelé 70 států.

Mezi zahraničními hosty byli francouzský prezident François Hollande, německý prezident Joachim Gauck, předseda Evropské rady Donald Tusk, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, britský princ Charles a také polský prezident Andrzej Duda. V početné americké delegaci byl současný prezident Barack Obama a ministr zahraničí John Kerry, už ve čtvrtek přijel bývalý prezident Bill Clinton. ČR zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Čtěte také: Peresova pohřbu se Zeman nezúčastní. Dal přednost ruské konferenci

Komentátoři upozornili na to, že ačkoli západní země vyslaly často nejvyšší představitele, arabské pouze níže postavené politiky. Týká se to také Egypta a Jordánska, které jako jediné arabské státy podepsaly s Izraelem mírové dohody – za Egypt přijel ministr zahraničí Sammí Šukrí, jordánský král Abdalláh II. poslal kondolenci, na pohřeb byl vyslán vicepremiér pro ekonomiku Džavád Anání, marocký král poslal svého poradce. Výjimkou byla palestinská samospráva, kterou na pohřbu zastoupil její nejvyšší představitel Mahmúd Abbás. Osobně ho před zahájením pohřebního ceremoniálu pozdravil izraelský premiér Benjamin Netanjahu s manželkou.

Podle palestinských zdrojů chtěl Abbás dát svou účastí na Peresově pohřbu najevo, že Palestinci stojí o mír a že si váží lidí, jako byl Peres. Oba byli v 90. letech při vyjednávání první izraelsko-palestinské mírové dohody, podepsané v roce 1993 v USA. Peres byl tehdy ministrem zahraničí, Abbás vyjednávačem v palestinské delegaci. Peres dostal za dohodu v roce 1994 spolu s Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír.

Den hněvu v Palestině

Radikální palestinské hnutí Hamas Abbáse žádalo, aby účast na pohřbu odřekl a na pátek vyhlásilo na palestinských územích den hněvu. Perese radikálové považují za spoluodpovědného za smrt mnoha Arabů.

Pohřeb se konal za mimořádných bezpečnostních opatření. Na žádost kontrašpionážní služby Šin Bet policie preventivně zadržela několik židovských a palestinských extremistů, mnoho silnic a ulic v Jeruzalémě bylo uzavřeno.

Proslovy nad rakví pronesli izraelští politici, Peresovy tři děti a také Obama a Clinton. Izraelský prezident Reuven Rivlin řekl, že Peres naučil mnoho lidí na světě mít rád Izrael. „Byl to mezinárodní vůdce velkého významu, který představoval krásnou tvář Izraele“. Netanjahu poděkoval přítomným za to, že přijeli vzdát Peresovi čest. „To, že vás přijelo tolik, je odkaz jeho optimismu, lásky k Izraeli. Izraelci si hluboce váží této cti, jaké se dostává Šimonovi. Vedl smysluplný život. Byl významný člověk v Izraeli i ve světě. V jeho odkazu nacházíme naději my stejně jako svět,“ řekl.

Jako první ze zahraničních hostů hovořil bývalý americký prezident Bill Clinton, který se považuje za Peresova přítele. „Byl to moudrý bojovník za naši společnou lidskost. Začal život jako jeden z nejnadanějších izraelských studentů, stal se nejlepším učitelem a skončil jako největší snílek. Žil 93 let ve stavu trvalého údivu nad naším neuvěřitelným potenciálem dostat se z ran, zášti, strachu a dával naději zítřku,“ řekl Clinton.

Obama připomněl zesnulého izraelského politika jako ztělesnění historie židovského národa minulého století. Podotknul, že mezi přítomnými je také Abbás a že jeho přítomnost připomíná, že mír zůstává „nedodělanou stavbou“. Perese označil za přítele, který ukázal spravedlnost a naději, svobodný a plný život naplněný rodinou a velkými sny.

Spisovatel Amos Oz, který patří k Peresovým přátelům, řekl, že Izrael nemá na výběr nic jiného, než uzavřít mír s Palestinci. „Kde jsou odvážní vůdci, kteří to uskuteční? Kde jsou následovníci Šimona Perese?“ ptal se.

Kdo se také zúčastnil pohřbu
Malcolm Turnbull, premiér Austrálie
britský princ Charles
španělský král Filip VI.
Bill Clinton, bývalý prezident USA
Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
Donald Tusk, předseda Evropské rady
Francois Hollande, francouzský prezident
Joachim Gauck, německý prezident
Pan Ki-mun, generální tajemník OSN
Boris Johnson, britský ministr zahraničí
Tony Blair, bývalý britský premiér
Justin Trudeau, kanadský premiér
Enrique Pena Niet, prezident Mexika
Matteo Renzi, italský premiér
Valentina Matvijenková, mluvčí ruské horní komory parlamentu

Po proslovech členové čestné stráže přenesli rakev do sekce hřbitova určené pro představitele Izraele. Peres byl pohřben vedle Rabina a dalšího bývalého premiéra Jicchaka Šamira. Zatímco vojáci na rakev sypali písek, zpíval armádní zpěvák modlitbu za mrtvé.

Peres byl členem parlamentu 48 let a ve vládě zastával všechny významné posty – byl ministrem obrany, financí i zahraničí a také premiérem. Jako nejstarší člověk v dějinách země byl v letech 2007 až 2014 prezidentem.

Čtěte také: Jak se Šimon Peres zasloužil o mír a o atomovou bombu

Svět kondoluje Izraeli, Hamas se ze smrti Perese raduje