Senátor Veleba byl v šoku. Na Hradě viděl modlící se muslimy

Muslimové na Hradě

Senátor Veleba byl v šoku. Na Hradě viděl modlící se muslimyNOVÉ
Jan Veleba a Miloš Zeman na Albertově 17. listopadu 2015 Foto: Facebook SPO
1
Domov

Filip Nachtmann

Náhoda, záměr, nebo dokonce provokace? Senátor a bývalý šéf Agrární komory Jan Veleba se v pondělí na svém Facebooku podělil o zážitek z Pražského hradu, kde na nádvoří potkal skupinu sedmi modlících se muslimů. Celá scéna ho tak šokovala, že podle svých slov ani nebyl schopen vytáhnout z kapsy mobil a začít fotit. Že by svým příspěvkem mohl přispět k šíření nenávisti ve společnosti, senátor odmítá. Nechce prý dopadnout jako v Paříži.

Podle senátora k celé scéně došlo v pondělí u katedrály sv. Víta, když kolem třetí hodiny odcházel z pracovní schůzky. „To, co jsem uviděl, mne velmi zaskočilo. Natolik, že jsem nebyl schopen sáhnout do kapsy a vytáhnout mobil a fotit,“ popisuje Veleba v komentáři, který sdílel pod titulkem MUSLIMOVÉ NA PRAŽSKÉM HRADĚ.

„Stal jsem se svědkem následující scény. Asi 25 metrů vlevo od balkonu, mezi dvěma bílými lavičkami u hradní zdi vykonávala modlitební obřad skupinka sedmi muslimů. Klečeli zutí, hlavami čelem ke zdi na tenké látce a v jednotném rytmu (klek, hlava na zem, klek) vykonávali modlitební obřad. Když jsem došel k nim, tak za pár vteřin skončili. Nevím, co si o tom myslet. Zda je to náhoda a nebo záměr a provokace. Všichni to byli mladí muži. Pokud by někdo pochyboval o pravdivosti mého zážitku, tak přísahám, že mluvím pravdu,“ napsal také Veleba.

 

MUSLIMOVÉ NA PRAŽSKÉM HRADĚDnes v 15:05 hod. jsem odcházel dveřmi pod balkonem na hradním nádvoří Pražského hradu…

Zveřejnil(a) Jan Veleba dne 15. únor 2016

Senátor na otázku deníku ECHO24.cz připustil, že mohlo jít o zcela běžné turisty. Jedním dechem ale odmítl, že by svým příspěvkem mohl přispět k šíření nenávisti a xenofobie v české společnosti.

„Samozřejmě, že to mohou být turisté. Ale v Paříži a jinde to také dříve byli jen turisté a teď je tam stav, jaký je. Tedy mimořádný. Nechci slyšet trávu růst, ale neumím si představit, že by se křesťané modlili někde před mešitou. Na těch lidech je vidět fanatická víra a to se mi nelíbí. Nevím, co je na tom xenofobního,“ prohlásil Veleba s tím, že jeho voliči mají stejný názor.

K celému incidentu se senátor Veleba později ještě jednou vrátil na svém Facebooku. Veleba v příspěvku uvádí mimo jiné to, že jeho názory na migrační krizi jsou podobné těm, které zastává prezident Miloš Zeman. „No a on nedávno dosáhl podpory plných 70%,“ píše k tomu. Veleba sice přiznal, že Zemanovy výroky vzbuzují silné emoce u části veřejnosti, kterou nazývá jako Pražskou kavárnu. „Je to ale pouhá menšina, ta slušná většina mlčí,“ doplnil k tomu.

Čtěte také: Zeman mezi svými. Na sněmu ho vítaly bouřlivé ovace ve stoje