„Zločin z nenávisti.“ Madrid zabavil anti-transgenderový autobus

Postupy španělské levice

„Zločin z nenávisti.“ Madrid zabavil anti-transgenderový autobusNOVÉ
Oranžový autobus v Madridu Foto:

Reprofoto: Youtube / Europa Press

1
Svět

ls Echo24

Nepřehlédnutelný oranžový autobus katolické organizace, který se chystal brázdit španělské silnice, už bude viděn pouze na parkovišti a i to možná jen dočasně. Byl totiž zakázán. Na boku má nápis „kluci mají penisy, dívky vaginy, nenechte se zmást,“ a tím prý budí nenávist. Proti dalšímu používání dopravního prostředku bojovali úspěšně aktivisté spolu s odbory a levicovou městskou radou města Madrid, uvádí zpravodajský web BBC. Aktivistické skupiny, na jejichž kampaň akce s autobusem jen reagovala, nijak postihovány ale nebyly.  

Za autobusem stojí katolická skupina Hazte OÍR (Ať jsi slyšet), která plánovala vzít autobus na turné po španělských městech. Ta také zákaz považuje za nezákonný a hodlá si pořídit nový autobus. Nejvíce protestujícím vadil nápis „kluci mají penisy, dívky vaginy, nenechte se zmást“. Na druhé straně autobusu je pak napsáno: „Pokud jste se narodili jako muž, jste muž. Pokud jste žena, budete jí i nadále.“

Autobus má být odpovědí na transgenderové skupiny, jejichž členové loni v Baskicku rozmisťovali plakáty s obrázky a nápisem „dívky mají penisy, kluci vaginy, je to jednoduché“.

Proti autobusu se vyslovila například šéfka socialistů na madridské radnici a známá španělská feministka Ángeles Álvarezová. Podle ní se jedná o nenávistnou kampaň založenou na netoleranci. „Odporuje to důstojnosti a právům transsexuálních dětí,“ tvrdila pro list El Pais.

Městská rada se proto rozhodla, že vozidlo může podněcovat v lidech nenávist. Přímo sdělila, že hrozí zločin z nenávisti. Formálně ale byl zákaz udělen z jiného důvodu. Podle rady autobus porušoval obecní vyhlášku pro venkovní reklamu.

Rozhodnutí nechápou členové katolické skupiny Hazte OIR. „Ten nápis je pouhý fakt. Jedná se o biologii, která se probírá ve škole,“ řekl Ignacio Arsauaga pro BBC. Zdůraznil, že skupina má právo na protest proti „zákonům o sexuální indoktrinaci“ a má také právo na svobodu projevu. „Chystáme se odvolat proti tomuto nespravedlivému rozhodnutí a podat trestní oznámení proti krajně levicovému vedení Madridu,“ řekl Arsauaga.

Čtěte také:

Příručka: Jak mluvit o transgender žácích: On, ona? ‚Zie‘ je správně!

Deset států žaluje Obamovu vládu kvůli transgender toaletám