Babišovy plány: Konec zlatých časů outsourcingu

Babišovy plány: Konec zlatých časů outsourcinguAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Zlaté časy zapojení soukromého sektoru do státní správy jsou zřejmě pryč. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce outsourcing na ministerstvech výrazně seškrtat. A třeba i pro právní služby využívat přímo zaměstnance jednotlivých resortů. Zelenou má naopak centrální nákup zboží a služeb pro všechny úřady.

„V rozpočtu na rok 2015 navrhujeme, aby resorty snížily provozní náklady skoro o 50 procent. Jsme přesvědčeni o tom, že plno činností, které stát dělá externě, může dělat interně,“ prohlásil ve čtvrtek Babiš. „Ptal jsem se, proč exekuce řešíme externě, proč to nedělají státní zaměstnanci. I právní služby bychom chtěli dělat a další věci. Máme na to lidi a nepotřebujeme všechno objednávat externě,“ připojil vicepremiér.

Ministr financí zároveň přiznal, že velkým problémem státu je IT, kde je „de facto v kleštích“ kvůli výsadnímu postavení některých firem. Tady je podle něj řešením aspoň sjednocení software na jednotlivých úřadech. „Je cíl udělat analýzu a zkoncentrovat to,“ zmínil.

Na svých resortech už to děláme, říkají Sobotka i Bělobrádek

V Babišových plánech má místo i centralizace nákupu pro státní správu – jako další místo pro úspory. „Centrální nákup má smysl skutečně u naprosto srovnatelných záležitostí. Děláme na tom a chceme vytipovat seznam komodit, které by byly absolutně stejné, aby se nakupovaly v internetové dražbě. A za účasti všech,“ řekl vicepremiér. Dodal ale, že bude záležet na tom, co řeknou koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL.

Podle premiéra Bohuslava Sobotka (ČSSD) Babiš ale neříká nic nového. „To jsou věci, který byly dohodnuty již před několika týdny v souvislosti s přípravou rozpočtu. Navíc to na ministerstvech děláme už v současné době,“ uvedl ministerský předseda pro ECHO24.cz. „Ano, na našich ministerstvech se už začalo,“ potvrdil vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Babišův 1. náměstek Lukáš Wagenknecht už vyčíslil, že jen centrálním nákupem kancelářského papíru pro ministerstva by stát mohl ušetřit 10 milionů ročně.

Sněmovní opozice proti omezení outsourcingu a centralizaci nákupu zřejmě nic zásadního namítat nebude. Levice s takovým postojem souzní dlouhodobě, podle pravice to není ale řešení samospásné.

„ODS podpoří jakékoliv opatření vedoucí k úsporám ve státní správě. Centrální nákupy položek, jako je například papír či kancelářské potřeby, mohou úsporám pomoci. U sofistikovanějších věcí to tak jednoduché být nemusí,“ řekl serveru ECHO24.cz ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Hlavně ale nemůžeme tímto krokem vyřešit systémovou nerovnováhu veřejných financí, to je složitější úkol o řádově vyšších částkách. Centrální nákupy a podobná témata denně diskutovaná novou vládou mají spíše zastřít neschopnost vlády řešit skutečně strukturální potíže veřejných financí,“ připojil.

Babišův 1. náměstek Lukáš Wagenknecht už vyčíslil, že jen centrálním nákupem kancelářského papíru pro ministerstva by stát mohl ušetřit 10 milionů ročně. Tady jsou parametry zřejmě bez problémů – velikost A4 a gramáž 80 gramů na metr čtvereční.

Půjde najít shodu na toaletním papíru i škodovkách?

Jako problematičtější by se mohl ale ukázat už například pokus o nákup papíru toaletního, který si nyní zvlášť nakupuje jak Úřad vlády, tak například každá věznice. Je otázka, jestli by se státní správa by schopná dohodnout na jednotné specifikaci. O plánu nakupovat centrálně škodovky, které se můžou lišit celou řadou parametrů, ani nemluvě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz