FIFA volí nového šéfa. Bude jím kontroverzní šejk, nebo Platiniho náhradník?
FOTBALOVÉ MILIARDY
V pátek nastane vskutku historický milník světového fotbalu. Bude se volit nový prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Poprvé od roku 1998 o tento post neusiluje Sepp Blatter, který byl kvůli korupci potrestán zákazem šesti let působení ve fotbalových funkcích. 79letý Švýcar bude po sedmnácti letech v čele světového fotbalu nahrazen jedním z pěti kandidátů. Ten bude mít hlavní slovo v celosvětovém fotbalovém kolotoči, ve kterém se točí miliardy. FIFA se v minulém roce potýkala s rozsáhlými korupčními skandály a hlavním úkolem nového prezidenta tak bude zlepšení jejího jména.
Hlavními favority volby prezidenta FIFA jsou Salmán bin Ibráhím Chalífa z Bahrajnu a Ital se švýcarským občanstvím Gianni Infantino. Zatímco bahrajnský šejch Salmán bude mít podporu především v Asii, kde vede tamní fotbalovou konfederaci, Infantino je dlouholetým generálním sekretářem Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a dá se očekávat jeho podpora mezi evropskými delegáty.
Padesátiletý Salmán bin Ibráhím Chalífa, který byl od svých 37 let předsedou bahrajnského fotbalového svazu a od roku 2013 předsedou Asijské fotbalové konfederace (AFC), je terčem kritiky lidskoprávních organizací. Kritizují jej za údajné vedení výboru, který identifikoval 150 sportovců, včetně profesionálních fotbalistů, zapojených do prodemokratických demonstrací v Bahrajnu v roce 2011, z nichž mnozí byli později vězněni a mučeni. Salmán však popřel, že by v tomto procesu hrál nějakou roli.
Gianni Infantino zastává pozici generálního sekretáře UEFA od roku 2009. Byl jedním z tvůrců rozšíření účastníků mistrovství Evropy na 24 týmů. Jeho plešatou hlavu mohou čeští diváci znát z losování soutěží UEFA, která řídí. Infantino je náhradníkem za skandály zmítaného šéfa UEFA Michela Platiniho, který kvůli suspendaci z fotbalových funkcí musel od záměru kandidovat na post prezidenta FIFA odstoupit.
Michelu Platinimu bylo zakázáno působit ve fotbalových funkcích kvůli netransparentní transakci 2 milionů švýcarských franků od bývalého prezidenta FIFA Seppa Blattera. Platini, který v roce 2011 přijal od Balttera zmíněnou částku údajně za poradenskou činnost, dostal v prosinci od etické komise FIFA zákaz činnosti ve fotbale na 8 let plus vysokou pokutu. Stejný trest dostal i Sepp Blatter. Platba nebyla součástí písemné smlouvy, přičemž funkcionáři se hájí tím, že šlo o ústní dohodu. Odvolací komise FIFA jim ve středu zmírnila trest na 6 let zákazu působení ve fotbale.
Čtěte také: Platini a Blatter mají zákaz na 8 let, rozhodla komise.
O funkci se také ucházejí jordánský princ Alí bin Husajn, který již neúspěšně kandidoval proti Seppu Blatterovi minulý rok, bývalý blízký Blatterův spolupracovník Jérome Champagne a jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale. Jejich vítězství by ale bylo velkým překvapením.
Nového prezidenta FIFA bude volit 207 delegátů z jednotlivých členských zemí. Aby byl jeden z kandidátů zvolen v prvním kole, musí dostat dvě třetiny hlasů (138). Ve druhém kole mu pak stačí nadpoloviční většina, tedy 105 hlasů. Infantino má podle svého prohlášení podporu nejen Evropy, ale i Ameriky, naopak Salmán se pochlubil podporou Afriky a počítá i se „svou“ Asií. Očekává se tak vyrovnaná bitva a rozhodnout by nakonec mohla Oceánie, která disponuje pouhými 11 hlasy.
Koho bude volit Česko?
Není úplně jisté, koho bude volit Fotbalová asociace ČR (FAČR). Definitivní rozhodnutí zřejmě padlo na čtvrtečním jednání kongresu UEFA. Očekává se, že předseda Miroslav Pelta dá hlas tomu, za koho se postaví Evropa, což velmi pravděpodobně bude Infantino.
„Nějaký obrázek politické situace máme, snažíme si prověřovat programy jednotlivých kandidátů. Čekáme na kongres UEFA, jak se vyjádří ohledně svého kandidáta,“ cituje generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku server Eurofotbal.cz. „My vždy respektujeme názor většiny na UEFA,“ dodal Pelta, který jednal s Infantinem i Salmánem.
„Infantino má velké zkušenosti s administrativou. Zná, jak tam vše funguje. Toho by mohl využít. Salmán je zas dobrý politik, má zkušenosti z asijské části a je propojený s Afrikou,“ vyjmenoval přednosti obou kandidátů Řepka. „Oba jsou také pro rozšíření mistrovství světa na 40 účastníků,“ dodal.
Nejen prezident, ale i reformy
Mimořádný kongres svolal Sepp Blatter poté, co odstoupil z funkce kvůli korupčním skandálům na vrcholných místech FIFA jen týden po svém znovuzvolení. Kongres začne v pátek v 9:30.
Po běžných procesech bude následovat hlasování o reformách, mezi kterými je například návrh na omezení počtu znovuzvolení vrcholných funkcionářů FIFA, nebo odebrání rozhodovacích kompetencí výkonného výboru FIFA v oblasti obchodních záležitostí. Ty by měla mít nově v gesci finanční komise s generálním sekretářem a výkonný výbor bude fungovat jako dozorčí rada. Volit prezidenta bude kongres až na závěr.