Vylučme Ukrajince z řad Slovanů, zaznělo na sjezdu v Moskvě

Slovanská družba

Vylučme Ukrajince z řad Slovanů, zaznělo na sjezdu v MoskvěNOVÉ
Domov

Vladimír Ševela

Strategie boje Ruska a dalších Slovanů pod jeho vedením proti „bezbožnému“ a „fašistickému“ Západu bylo jedním z hlavních témat Všeslovanského sjezdu, který se na konci minulého týdne konal v Moskvě.  Česko reprezentoval mimo jiné Sergej Komkov z Mariánských Lázní, který v minulosti navrhoval Miloše Zemana a Vladimira Putina na Nobelovu cenu míru.

Současná „válka“ Západu proti Rusku je bojem proti „křesťanské civilizaci“. To byla myšlenka, která na Všeslovanském sjezdu zaznívala v různých variantách. Jak informuje ruský server lenta.ru, vystoupení účastníků, kteří přijeli téměř ze všech slovanských zemích, se nesla v ostrém nacionalistickém a někdy i antisemitském tónu.

S návrhem, aby z „řad slovanů byli vyloučeni Ukrajinci“, například přišel Sergej Komkov, šéf krajanské organizace Ruský dům z Mariánských Lázní.  „Žijte si tam se svými Obamy a Merkelovými,“ prohlásil Komkov na adresu Ukrajinců. Dodal, že kolem své organizace se v Česku snaží shromažďovat ruskou diasporu. Z Ruska odešel v 90. letech proto, že za Jelcinovy vlády upozornil, že „zemi doslova řídí američtí poradci“ a kvůli výhrůžkám prý musel emigrovat.

Projev v rubašce

Do Moskvy přijel i zakladatel Českomoravského slovanského svazu Zdeněk Opatřil. Ten svůj projev přednesl v rubašce. Na rozdíl od bojovnějších předřečníků pouze pronesl, že by Slované měli chodit v národních krojích a udržovat slovanské tradice. Absolvent politické školy v Moskvě Opatřil byl poté zvolen do výboru Všeslovanského svazu Z Česka na sjezd, které se konal ještě v rámci pokračujících oslav konce druhé světové války, přijeli také senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) a exposlanec Václav Exner (KSČM).

Předsedou Všeslovanského svazu byl v Moskvě zvolen Oleg Platonov, jenž je stejně jako řada dalších členů organizace bývalý komunistický kádr. V posledních letech ale proslul spíše zpochybňováním holokaustu a oceňováním Stalina za represe proti Židům.

Leninismus u současných „všeslovanských“ funkcionářů po nástupu Putina vystřídaly  nacionalismus a ideje pravoslaví. „Slovanské národy postupně splynou s Rusy,“ prohlásil například jeden z vystupujících, Oleg Trofimov. Někteří účastníci žádali zákaz výuky Darwinovy evoluční teorie na školách.

Čtěte také: Pod dozor Moskvy se dostávají i české slovanské spolky