5 Exploze v jižní Francii

Teroristický útok na továrnu: islámská vlajka, uříznutá hlava

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Jednoho mrtvého a dva lehce zraněné si vyžádal dnešní teroristický útok v továrně u Lyonu v jihovýchodní Francii. Na továrnu zaútočil jeden muž s komplicem. Jednoho z pachatelů během útoku zadržel odvážný hasič. Muž byl už dříve veden v záznamech jako člověk s možností radikalizace. Později byl podle místního tisku zadržen i jeho komplic. Na místě byla podle médií nalezena vlajka s islamistickými symboly a také oddělená lidská hlava. Na místo dorazil ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Kvůli útoku se do Francie vrátil i prezident Francois Hollande, který byl na summitu v Bruselu. 

K útoku došlo ve městě Saint-Quentin-Fallavier v místní továrně na výrobu průmyslových a zdravotnických plynů. Útočník za pomoci komplice vjel do areálu továrny krátce před desátou hodinou a autem narazil do jednoho z plynových zásobníků, ze kterého začal utíkat plyn. Útočník se pak pokusil vystoupit z auta a poškodit ještě další zásobníky, ale v jeho úmyslu mu zabránili hasiči, kteří ho zpacifikovali. Svědci uvedli, že slyšeli sérii explozí.

Útočník byl podle francouzského ministra už dříve veden v záznamech jako člověk podezřelý z radikalizace. Kriminální minulost však neměl. Podle předběžných zpráv byly na místě nalezeny dvě vlajky s nápisy v arabštině. Jedna měla být bílá a druhá černá. Zpravodaj ČT Petr Zavadil vyjádřil podezření, že černá vlajka by možná mohla patřit Islámskému státu. Zatím se však nepodařilo stoprocentně prokázat, že za útokem stojí Islámský stát, i když tomu mnohé naznačuje. 

Na místě bylo nalezeno tělo bez hlavy údajně zabalené do vlajky s nápisem v arabštině. Zpočátku nebylo jisté, kdo je zavražděný muž, spekulovalo se o tom, že islamisté ho zabili již dříve a k továrně přivezli už jen mrtvé tělo. Později však místní list Dauphiné Libéré uvedl, že zavražděný muž je manažer přepravní společnosti, který sem v době útoku přijel vyzvednout zásilku. Shodou okolností šlo o zaměstnavatele Yassina Sahliho – jednoho z útočníků. Tento muž, jehož jméno nebylo dosud zveřejněno, je zároveň jedinou obětí dnešního útoku ve Francii. Jeho hlava visela asi deset metrů od těla pověšená na plotu.

Americká továrna ve Francii – pro IS jasný cíl

Policistům se podařilo zadržet jednoho muže podezřelého ze spáchání teroristického útoku. Muž nejprve policistům nechtěl prozradit svoji totožnost, ale nakonec se podařilo určit jeho identitu. Francouzský ministr vnitra uvedl, že útočník byl v záznamech ministerstva zařazen do kategorie „S“ z důvodu radikalizace. Stejně tak státní orgány věděly, že v posledních letech byl v kontaktu se salafisty. Policie s ohledem na probíhající vyšetřování nechce zveřejňovat další podrobnosti. Policie mezitím posiluje svoji přítomnost v oblasti, zřejmě se bojí dalších útoků. 

Ministr rovněž poděkoval duchapřítomnému hasiči, který „racionálně a chladnokrevně“ neutralizoval pachatele ještě před zásahem policie. Hasič prý pachateli znemožnil způsobit ještě větší škody. 

Místní list Dauphiné Libéré později uvedl, že policisté zadrželi i dalšího podezřelého. Ten měl podle svědků krátce před útokem objíždět okolí továrny v autě značky Ford. Podle listu prováděl průzkum před útokem. 

K případu se už vyjádřila i předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová. Ta podle francouzských médií uvedla, že je potřeba „neprodleně“ učinit „účinná a silná“ opatření ke „zničení islamismu“. Ministr obrany potom oznámil, že na dnešní odpoledne svolal zasedání bezpečnostní rady. 

Továrna v Saint-Quentin-Fallavier se zaměřuje na výrobu lékařských a průmyslových plynů. Patří americké společnosti. Spojené státy americké a Francie jsou dva státy, které dlouhodobě figurují na seznamu islamistů jako jedni z největších nepřátel. Kombinace útoku na americkou továrnu umístěnou ve Francii by proto mohla naznačovat určitou skrytou zprávu, jak naznačil zpravodaj Petr Zavadil ve vysílání ČT.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor ve vysílání České televize vyjádřil domnění, že útok se pravděpodobně zcela nepovedl a původně měl být větší. Útočníci podle něj „věděli, kam jdou“, a podle něj měli v úmyslu způsobit větší výbuch. Útočníci pak podle něj mohli patřit k početné francouzské komunitě islámských věřících. 

Na internetu se objevilo krátké video, které zachycuje okolí továrny po výbuchu.

Útok se odehrál jen několik měsíců poté, co islamisté rozpoutali peklo v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo a obchodě s košer potravinami. Tehdy zahynulo celkem 17 lidí. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.